Bankalar

5 Adımda Kredi Kartı Harcama İtirazı

Tüm Bankalar için sizden habersiz yapılan Kredi Kartı Harcama İtirazı süreci aynıdır.

Kredi Kartı Harcama İtirazı Nasıl Yapılır

  1. İtiraz işlemleriniz Uluslararası kurallar çerçevesinde değerlendirilecektir. İlk yapmanız gereken bankanızı arayarak, işlem itirazında bulunmanız ve banka kartınızı-kredi kartınızı yenisiyle değiştirmek istediğinizi söylemeniz ve “benden izinsiz kredi kartım kullanılmış demeniz”yeterli olacaktır.
  2. Müşteri hizmetlerinden yada İnternet bankacılığından yapılan işlemin detaylarını not etmelisiniz. Bu detaylar itiraz formunu doldururken size yardımcı olacaktır.
  3. İkinci adım olarak banka mail adresinize “itiraz formu” gönderecektir. Bu formu doldurup size söylenen mail adresine göndermeniz gerekecektir. Her bankanın itiraz formu aynıdır. Yalnızca isim ve logolar değişiklik gösterir. Örnek bir itiraz formu;
    Kredi Kartı Harcama İtirazı
    Kredi Kartı Harcama İtirazı
  4. Size gönderilen yada sitemizden temin ettiğiniz itiraz formunu yazıcıdan çıktı şeklinde alarak gerektiği şekilde doldurduktan sonra telefon yada benzeri bir cihazla resmini çekerek size verilen mail adresine mail olarak atmanız gerekiyor.
  5. Formumuzu doldurduk ve gönderdik. Artık yapmamız gereken beklemek. Ne kadar bekleriz diyorsanız 60 ile 180 gün arasında değişiklik gösterebileceği gibi daha erkende itirazınıza cevap gelebilir. Formu gönderdikten sonra bankanızı arayıp bilgi vermeyi unutmayın.

Harcama itirazları ne kadar süre içerisinde sonuçlanır?

Harcama itiraz süresi yurt içi ve yurt dışı alış-verişlerine göre değişiklik gösterse de bu süre 60 ila 80 gün arasında değişiklik gösterir.

Harcama itirazında bulundum, karşı üye iş yeri bankası itirazımı reddetmiş ve evrak göndermiş. Ne yapmam lazım?

Harcama itirazınıza red cevabı aldıysanız, bankanız ile görüşerek detaylı bilgi talep edin ve aldığınız bilgiler doğrultusunda hala sizden habersiz işlem yapıldığını düşünüyorsanız, gerekçesi ile birlikte bankanıza tekrar başvurmanız gerekir. Tekrar itiraz ettiğinizde süre kısalacaktır ve yaklaşık olarak 30 günde sonuçlanacaktır.

İtirazım tekrar reddedildi Ne yapmalıyım?

2.itirazınızda reddedildiyse bankanızla görüşerek daha detaylı itiraz edebilirsiniz. Unutmayın bu itiraz ücretlidir ve bankanız sizi ücretler hakkında bilgilendirecektir.

Akbank Kredi Kartı Harcama İtiraz formu indir.

Garanti Kredi Kartı Harcama İtiraz formu indir.

 

Unutmayın 3D yani sms onayı ile yapılmayan işlemlerin yaklaşık %90 geri iade edilmektedir.Ancak iade süreci çok uzundur ve işlemi sizin yaptığınıza dair en ufak bir kanıt bulunursa işleminiz iade edilmez. İtiraz etmeden önce işlemi sizin yapmadığınızdan emin olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu