Genel Kültür

Alkolsüz bira içmek günah mıdır?

Alkolsüz bira adıyla piyasaya çıkarılan ürünlerde az da olsa etil alkol bulunmaktadır. Gıda Bilimi ve Teknolojisi firmasının yaptığı araştırmalara göre alkolsüz biralarda %1 oranında etil alkol bulunmaktadır. Bu durumda alkolsüz bira her ne kadar az miktarda alkol içermiş olsa da içerisinde alkol bulundurduğu için caiz değildir, içmek günahtır. Etil alkol her üründe aynı miktarda yer almaz. Bazı ürünlerde %1 bazılarında ise %50 oranında bulunmaktadır. Alkolün azıda çoğuda zarardır ve alkolsüz içecek diye birşey söz konusu değildir, azda olsa içersinde etil alkol bulunuyorsa haramdır sebebini ve delilini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Alkollü içkilerin muhtevasında, mineraller, vitamin, proteinler ve yağlar gibi vücuda faydalı olan maddeler bulunmaz. Onun için, alkollü içkilerin hiçbir besleyici değeri yoktur. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, bir hadis-i şeriflerinde,

“Bir şeyin çok miktarda alınması insana sarhoşluk veriyorsa, onun azıda haramdır.” (Tirmizi, Eşribe 3)

diye buyurmuşlardır. Bu hükme göre az miktarlarda da olsa, terkibinde etil alkol bulunan her madde dinen haram demektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu