Genel Kültür

Anadolu’nun Gözdesi: Erciyes

Uygarlığın boy verdiği Anadolu, muhteşem güzellikleriyle bir açık hava müzesidir. Kapadokya bölgesinin başkenti olmuş olan Kayseri, eski kültürlerin bir araya toplandığı Hitit, Bizans, Roma, Selçuklu Ve Osmanlı kültürlerinin eşsiz güzellikteki eserlerini barındıran Anadolu’nun gözdesi bir şehirdir.

 

Kayseri’nin kayak merkezi ve kış turizmi alanında en gözde bölgesi, Erciyes Dağı’dır. Erciyes, Kayseri’nin 25 km güneybatısındaki ovaların yanından yükselen muhteşem güzellikte, büyük kütleli pasif bir volkan dağıdır. Eski çağlardan bu yana aktiviteleri sürdüren dağ Kayseri çevresinde bulunan taş ocaklarının oluşumuna ve Göreme çevresindeki Peri Bacalarının oluşmasına sebep olmuştur. Erciyes Dağı, bir milyon yıl öncesine uzanan bir geçmişte uzun bir sessizliğe bürünmüştür. Bu dönem buzul çağına denk gelmektedir. Bu volkanik dağın, yaklaşık olarak 30 milyon yıl öncesinde aktivitesine başladığı düşünülmektedir.

erciyes dagi kayak merkezi

Asıl kütlesinden ayrı olarak, bölgede Ali Dağı (1781 metre yüksekliğinde) ve Yılanlıdağ (1640 metre yüksekliğinde) adlı iki ayrı volkanik oluşum daha yer almaktadır. Erciyes Dağı’nın doğusunda ise 2700 metre yüksekliğinde Koç Dağı yükselmektedir. “Ekolojik bir ada” olarak adlandırılan Erciyes çevresinde çeşitliliği oldukça yüksek bitki örtüsü, orman alpin çayırlar ve kayalıklar bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 18 kilometre çapında 1100 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Ekolojik anlamda büyük önem taşıyan dağ hem “önemli Bitki Alanı’ hem de “önemli Kuş Alanı” statülerine layık görülmüştür.

 

Kış turizmi denince akla gelen ilk tür, kayak turizmidir. Uludağ ile yarışır ölçüde ziyaret alan Erciyes Dağı, kayak faaliyetlerine 1930 yıllarında başlamıştır, önceleri kayak sporunun yapılmasına, yeterli i altyapıya sahip olmadığı için olanak vermeyen Erciyes Dağı’nda 2005 yılında çıkarılan kanun ile birlikte “Erciyes Turizm Master Planı” hazırlanarak, iyileştirilme çalışmaları yapılmıştır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen yüksek bütçeli çalışmalar ile birlikte Erciyes Dağı dünyanın önde gelen kış turizm merkezlerinden biri olmaya aday konuma gelmiştir.

 

Erciyes’teki kayak merkezi Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) standartlarına uygun hale getirilmiş ve 200 kilometre uzunluğunda kayak pistine sahiptir. Bu kayak merkezinde 5 bin kişiye kadar kapasiteye sahip günübirlik sosyal alanlar, kongre ve kültür merkezleri, restoran ve kafeler, futbol sahaları, antrenman için alanlar ve yaklaşık olarak 6 bin kapasiteli konaklama otelleri bulunuyor.

erciyes kayak merkezi

Erciyes Dağı’nda kış ve kaya tatili yapmak istemenizi sağlayacak nedenler; 
Kayseri şehir merkezine ve havaalanına 25 km gibi kısa bir mesafede yer alıyor. Uçakla Kayseri’ye gelindiğinde yarım saat sonra Erciyes Dağı’na ulaşım bağlanabiliyor.

Dört farklı kapıdan Erciyes’e giriş yapılabilmekte ve İstenilen yere halattı taşıma sistemleri ile ulaşım Bağlanabilmektedir. Geri dönüş entegrasyonu Türkiye’deki en mükemmel sisteme sahiptir,

Tüm mekanik sistemler, en büyük Avrupa markalarının ürünleri olup son teknolojiyle ve yüksek güvenlik tedbirleriyle donatılmış durumdadır.

Erciyes Dağı’nda kar yağışının yeterli olmadığı durumlarda 1 milyon 750 bin metrekare alanda etkili olan bir suni karlama sistemi ile pist güvenli hale getirilmektedir.

Mastar Plan tamamlandığında toplam uzunluğu 200 kilometreye ulaşacak olan ve kaymayı sizlere bir masal haline getirecek olan pistiyle Erciyes Dağı şimdiden bir efsane olmaya aday.

Erciyes Dağı’nın oksijen zengini havası, eşsiz manzarası ve unutulmaz beyazlara bürünmüş halini mutlaka görmeniz gerekiyor. En uygun dönemlerden biri olan Şubat ayının sömestre tatiline de ev sahipliği yapması sayesinde güzel bir kış tatili geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu