Cep Telefonları

Android’de Otomatik Metin Düzeltme Nasıl Kapatılır?

Mesaj yazmayı seven kullanıcılar olarak kimimiz yazım yanlışlarına dikkat ediyoruz kimimiz ise çoğunlukla sesli harfleri bile yazmıyoruz ya da ilgili kelimenin doğrusunun nasıl yazıldığından emin olamıyoruz. Mesaj yazma bölümünün üstünde yazı yazmaya başladıkça gözüken düzeltme kısmı kiminin sinirlerini bozabiliyor, kimi içinse olmazsa olmaz bir özellik. Mesaj yazmaya üşenenler direk öngörülen kelimelere tıklayarak mesajlarını daha kısa bir sürede oluşturabiliyor. Hele ki gelişen teknoloji sayesinde, sıklıkla kullandığınız metinler cihaz tarafından tespit edilerek daha siz iki harf yazmadan yazma ihtimalinizin olduğu kelimeleri karşınıza çıkarabiliyor ve düzeltebiliyor. Bazen de kişi tam başka bir şey yazmak istiyorken otomatik metin düzeltme yüzünden kelime bambaşka bir şeye dönüşüyor. Kullanıcı bu sefer kelimeyi silip baştan yazmak zorunda kalabiliyor. Çoğu kullanıcı metnin otomatik olarak düzeltilmesinin, kapatılmasının ya da engellenmesinin bir çözümü olduğundan habersiz. Android’de otomatik metin düzeltme nasıl kapatılır? Bu yazımda ona değineceğim. Öncelikle yapmanız gerekenler aşağıda yer almaktadır, metin otomatik düzeltmeyi kapatmak istiyorsanız:

Android'de Otomatik Metin Düzeltme Nasıl Kapatılır?
Android’de Otomatik Metin Düzeltme Nasıl Kapatılır?

1-Telefonunuzda bulunan Ayarlar simgesine basın.

2-Ayarları açtıktan sonra Dil ve Giriş seçeneğine basın.

3-Klavyeler ve giriş yöntemleri‘nin altında bulunan mevcut kullandığınız klavyenizi seçin. Örneğin; telefonunuz Samsung ise SamsungKlavye şeklinde görüntülenebilir. (Android’de Samsung lider olduğu için bu örneği verdim.)

4-Akıllı yazma başlığı altında bulunan Yazımı Otomatik Denetle kısmına gelin ve sağ tarafta yeşil olarak aktif görüntülenen butonu sola doğru kaydırın, buton solda ve gri renkle olacaktır, bu şekilde metni otomatik düzeltmeyi kapatmış olacaksınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu