Aralarında asal olan sayılar nelerdir?

Aralarında asal olan sayılar nedir

Sayma sayıları arasında 1 rakamından başka pozitif ortak bölüm yapan sayıya sahip olmayanlara aralarında asal sayılar adı verilmektedir. Bu durumu örneklemek gerekirse, 4 ve 9 kendi aralarında asaldır. Başka bir örnek vermek gerekirse aynı şekilde 7 ve 11 sayıları da kendi aralarında asal sayılardır.

Olayı biraz daha açmak gerekirse;

4 sayısı 2 sayısına tam bölünür. Fakat 9 sayısı 2 sayısına tam bölünmez. 9 sayısı 3 sayısına tam bölünür. Ancak 4 sayısı 3 sayısına tam bölünmez. Bu iki sayı, 1 sayısından başka ortak pozitif bölene sahip olmadığı için aralarında asal sayılar olarak kabul edilir.

asal sayılar

Örnekleri çoğaltabiliriz, 5 ile 8 aralarında asaldır, çünkü ikisinde tek ortak böleni 1 dir. Ancak 40 ile 8 aralarında asal değildir, ikisi hem 8 e hemde 1 bölünmektedir.

Gelin 90 sayısını asal sayılara ayırarak aralarında asal olan sayılar elde edelim.

images (1)

90 sayısının çarpanları 90, 45, 30, 18, 15, 10, 9, 6, 5, 3, 2, 1’dir. Yani buradaki aralarında asal olan sayılar; (2-45) , (9-10), (18-5). Aralarında asal sayı elde edebilmek aslında çok kolay biraz çarpanlara ayırma bilinmesi bu konudaki soruları çözmek için yeterlidir. Sitemizde çarpanlara ayırma hakkında yazdığımız makalemizi bulabilirsiniz

Aşağıda adı geçen makalelerimizi incelemenizi öneririz.

Asal sayılar konusunu içeren makalemiz için tıklayın

Bir (1) asal sayı mıdır? konusunu içeren makalemiz için tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.