Sağlık

Ayak Tırnakları Nasıl Kesilir?

Tüm gün vücudumuzu taşıyan ayaklara gerekli bakımların yapılması ve sağlığı için özenli davranılması çok önemlidir. Bununla birlikte ayak tırnaklarının kesimi için bazı önerilere dikkat etmek gerekmektedir. Ayaklar tüm gün ayakkabı ve çorap içerisinde kaldığı için çok hassastır. Bu sebeple tırnak bakımına özen göstermek gerekmektedir. Tırnakların daha hassas olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman tırnak kesimine dikkat edilmesi çok önemlidir.

Tırnak kesimi doğru yapılmadığı takdirde batıklara ve iltihaplanmalara sebep olabilir. Bununla birlikte tırnak çekimlerine kadar giden olumsuz haller yaşanabilir. Sert tırnakların daha kolay kesilmesi için sıcak su ve  şampuan ile yumuşatılabilir. Bu sayede kırılmadan daha kolay bir şekilde kesilebilir.

ayak tırnakları kesilirken oval kesilmemelidir. Batıklar oluşabilir. Tam tersi olarak tırnak kesimleri düz  olmalıdır. Ancak parmaklardan uzun olması ayakkabı içerisinde sürtünmelere sebep olacağı için tahrişler meydana gelebilir.

Tırnak kesimi sonrasında ayak tırnaklarının törpülenmesi sağlıksız kısımların dökülmesi açısından oldukça önemlidir. Bununla birlikte yine tırnak bakımı sağlanırken törpüleme işlemi sırasında tırnakların kuru ve sert olması nemlendiricinin etkisinin geçmesi beklenmelidir. Bu sayede hızlı ve doğru bir işlem yapılabilir. Törpüden sonra pürüzlerin giderildiğinden emin olmak çok önemlidir. Aksi takdirde sürekli olarak takılacağı için tırnak kırıklıklarına sebep olabilir. Tırnak kesiminden sonra ise nemlendirici özellikli bakımlar ile destek sağlanabilir. Bu sayede güçlü tırnaklar oluşturulabilir.

Başa dön tuşu