Genel Kültür

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir? – Çözüm yöntemleri

Ayakkabı kokusu neden olur ve nasıl giderilir konuları tüm insanların ortak dertleri arasında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında artan bu kötü kokular günlük yaşamımızı olumsuz etkilemekte olup bizleri psikolojik anlamda rahatsız da etmektedir. Spor ayakkabılar ve bez ayakkabıların içinde ayaklarımız daha çok terliyor. Ayaklarımız terledikçe de ayakkabılarımızın içinde bol miktarda bakteri ürüyor. Dolayısıyla da kokuyu yapan da bakteriler oluyor. Bakteriler nemli ortamlarda üremektedirler. Bu nedenle kullandığımız ayakkabılarımızı mümkün olduğunca kuru tutmaya çalışmalıyız. Bir ayakkabıyı sürekli bir şekilde giymemeye gayret gösterme ve arada bir dinlendirmeye çalışmalıyız. Sonuçta bir ayakkabıyı hergün giyersek onu kurutacak vakti de bulamamış oluruz. Bazen de ayakkabılarımızı yıkayabiliyoruz. Yıkanılan yada ıslanan ayakkabılar çok iyi kurumadan giyilmemelidir.

 

Karbonat ile koku giderme

En fazla kokuyu alan, bakterilere yaşama fırsatı vermeyen ve doğal hijyen sağlayan karbonatı kuru ayakkabılarımızın içerisine bolca tuz serper gibi serpiyoruz. Karbonat, kokuya sebep olan rutubeti alır ve bakterilerin yok olmasını sağlar. Daha sonra ayakkabılarımızı havadar bir yere koyuyoruz. Nemlenen çoraplar ve ayakkabılar çok koku yapar. O yüzden ayakkabıların nemli ortamlardan uzak yerlerde raflanması gerekir. Karbonat serpilen ayakkabılar akşamdan sabaha kadar öyle kalabilir. Bu süre kokunun giderilmesi konusunda yeterli olacaktır. Bu basit bir yöntem ama sonuç alma olasılığı yüksek olan bir yöntemdir. Tutumlu olmaya çalışıp aynı karbonatı başka ayakkabılarda kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

 

Pudra ile koku giderme

Ayak kokusunu gidermenin ayak ve çorap bakımı ile oldukça yakın bir ilişkisi vardır. Özellikle çoraplarımızı sıklıkla değiştirmemiz gerekir. Çoraplarımızın içine döktüğümüz pudra gün içerisinde terleyen ayaklarımızda mantar ve benzeri bakterilen gelişmesini önleyecektir. Ağır işlerde çalışanlar ve ağır botlar giyenler bu yöntemden destek alabilirler.

 

Ayak spreyleri ile koku giderme

Ayaklara sıkılan az miktarda güzel kokulu spreyleri ayaklarımız gün içinde emer. Bu sayede ayakkabılarımızı çıkardığımızda rahatsız olmayız.

 

AYAK KOKUSUNA NE İYİ GELİR?

Ülkemizdeki insanların birçoğu sağlık sorunlarıyla ve sıkıntılarıyla boğuşuyor. Bu sıkıntıların bazıları kalıcı olurken, bazıları çeşitli müdahalelerle ortadan kaldırılabilir durumdadır.

Örneğin; ayak kokusu müdahale ile ortadan kaldırılabilecek olan sıkıntıların arasında yer alan önemli bir sorundur.

Ayak kokusu adı verilen su sıkıntının başlıca sebepleri arasında, ayaklarımızın gün içerisinde terliyor olması ve bu terin giyilen ayakkabının içinde kalmasıdır. Bu durum ayaktaki bakteriler için uygun olan ortamı yaratarak ayak kokusunu oluşturur.

ayak kokusu

Ayak Kokusunu Geçirmek İçin Püf Noktalar

Şöyle sıralayabiliriz.

1-Çoraplarınızı günlük olarak değiştirebilirsiniz. Hatta mümkünse yanınızda yedek çorap taşıyabilir ve ayağınız çok terlediği zaman bu yedek çorabınızı giyebilirsiniz.
2-Bu ayak kokularını önlemek için üretilen ayakkabı spreylerinden kullanabilirsiniz.
3-İmkânlarınız varsa ya da şartlarınız müsait ise; her gün ayakkabı değiştirmeye çalışın. Bu arada sahip olduğunuz ayakkabıları kullanmadığınız zamanlarda taban kısmına 7-8 adet karanfil yerleştirebilir ve bu sayede ayak kokusunu giderebilirsiniz.
4-Giydiğiniz çorapların pamuklu olmasına dikkat edin ve hava alan ayakkabı modelleri arasında seçiminizi yapın.
5-Eğer uygunsanız evinize geldiğiniz zaman ayaklarını yıkabilirsiniz. Ancak ayaklarınızı yıkamak için vaktiniz ya da imkânınız bulunmuyor ise, elleriniz için üretilen hijyenik sıvıları ve ürünleri kullanabilirsiniz.
6- Ayakkabınızın tabanlarını 5-6 ayda bir yeni ayakkabı tabanlıkları ile değiştirin.
7-Koktuğunu düşündüğünüz ya da ayaklarınızın kokmasına neden olduğunu düşündüğünüz spor ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde ve düşük ısıda yıkayabilirsiniz.

Sizlere önerebileceğiniz püf noktaları şimdilik böyle. Sağlıklı günler dileriz.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak Kokusu insanlar tarafından sevilmeyen, istenmeyen, bazen ayaktaki mantar sebebi ile bazen de ayaktaki ter bezlerinin fazla çalışması sebebiyle ortaya çıkan rahatsız edici bir kokudur. Genel olarak erkeklerin ayaklarında daha fazla koku ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi ise erkeklerin ayaklarındaki ter bezlerinin bayanlardan daha çok çalışmasıdır. Uzun süre ayakkabı içerisinde kalan ayaklar beli bir süreçten sonra havasız kaldıkları için terlemeye başlar ve çeşitli mikroorganizmaların ayaklarda üremesine neden olmaktadır.

Ayak kokusunu geçirmek için:

  • Ayaklar, her günün ardından mutlaka aksatılmadan düzenli olarak, ılık su ve beyaz sabunla ovuşturularak yıkanmalıdır.
  • Kullanılan çoraplar ertesi gün kesinlikle tekrar kullanılmamalı ve her gün değiştirilmelidir. Her yeni günde yen bir çorap kullanılmalıdır.
  • Ayakkabılar havalandırılmalı ve mümkün oldukça tek çift ayakkabı yerine bazen farklı ayakkabılar kullanılmalıdır. Bu sayede ayakkabıların havalanması tam anlamıyla gerçekleştirilebilmektedir.
  • Çorapsız ayakkabı kullanımından kaçınılmalı. Hiçbir zaman ayaklarınızda çorap olmadan ayakkabılarıkullanmayın. Bu şekilde ayaklarınızda bulunan ve oluşan mikroorganizmalar ayakkabının iç kısmına yerleşerek her kullandığınızda ayaklarınızın kokmasına neden olmaktadır.

 

  • Eğer mantar riski varsa gerekli ilaçlar kullanılmalı. Ayaklarda en sık görülen rahatsızlıkların başında mantar problem gelmektedir. Mantar hekim kontrolünde tedavisi gereken ve uzun bir tedavi sürecinden sonra ortadan kaldırılmaktadır.
  • Yaz aylarında mümkün oldukça hava alan ayakkabılar tercih edilmelidir. Bot tarzı ayakkabılar yerine sandalet şeklinde hatta mümkünse parmak arası terlikler ile boş zamanlarınız dakullanabilirsiniz. Bu sayede tüm gün boyunca ayaklarınız hava alabilir ve koku oluşumlarını ortadan kaldırmaktadır.

Bunlardan en önemlisi de ayak kokusu nasıl geçer gibi sorunun en temel cevabı ayak ve el bakımı, vücut bakımı düzenli olarak yapılmalı ve temizliği hiçbir şekilde aksatılmamalıdır. Çünkü yıkama sırasında ayaklarda koku oluşumlarına neden olan ve gözle görülemeyen mikroorganizmalarda suyla birlikte ortadan kaldırılmaktadır. Sabun ile yapılan yıkama işlemi çok daha etkili sonuçlara neden olmaktadır.

Her günün sonunda ayalar sabunlu su ile yıkandığında koku bir anda tamamen ortadan kalkmaktadır.

Ayak kokusu dünyanın en büyük problemlerinden birisidir. Sosyalleşme anlamında kişileri zor durma sokarken diğer bir taraftan içe kapanmanıza neden olmaktadır. Bu problemi aşarak sizlere istediğiniz kadar sosyalleşebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu