Genel Kültür

Bebeklere klasik müzik dinletmek onları daha akıllı yapar mı?

Bazı uzmanlar bebeğinize Vals dinletin diyor bazıları ise Mozart. Bu uyarlamalar anne karnında gelişen bebeğin müziklere tepki vermesi ile alakalı. Bebekler ritme karşı duyarlıdırlar. Hatta ilk ritmi annenin kalp atışları ile alırlar. Elbette sağlıklı bir bebeğin ritimlere verdiği tepkiler önemlidir.

 

Mozart Etkisi nedir?

En çok bilinen bebek dinletisi sanırım Mozart. Bir bebeğin baş ucunda her gün 2 saat Mozart dinletilmesi sonucunda bebeğin daha zeki olacağı, Japonya’da bir bira fabrikasının bira mayası oluşurken Mozart çaldırdığı ve sonucunda o biranın daha pahalı satıldığı, ineklere daha iyi süt vermeleri için Mozart dinletildiği şaşırılacak gerçeklerden. Mozart müziğinin ritmi kolay ve anlaşılabilir olduğu için terapi olarak kullanılmakta. Bu ritimler de ruhsal olarak insanı rahatlatmakta.

 

Yapılan araştırmalar

ABD ve doğunun en büyük eyaleti olan Georgia eyaleti 1998 yılında çocuk sahibi olan ailelere klasik müzik CD’leri dağıtmaya başlamış. Vali her dağıtılan CD’ye bir mesaj yazmış: “Umarım siz de bebeğiniz de dinlemekten keyif alırsınız ve çocuğunuz hayata daha akıllı bir başlangıç yapar.” Bu doğal ve samimi dilek Mozart etkisi ile alaklı ama bu etki konusunda şüpheler var. ABD’nin üç büyük devlet üniversitesi sistemlerinden biri olan California Üniversitesi’nde yapılan bir deneye göre; Mozart dinletilen 35 adet üniversite öğrencisinin IQ testlerinde gevşeme egzersizi yapan ya da sessizliğe maruz bırakılanlardan daha yüksek skor elde ettiği görülmüş. Fakat bu sonuçları tekrar edebilen olmamış. Bunun üstüne 1 yıl sonra yani 1999 yılında ABD’nin dünyanın en büyük üniversitesi olarak tanımlanan Harvard Üniversitesi de benzer bir çalışma yapmış ve Mozart Etkisi’nin gerçek olmadığı anlaşılmıştır.

 

Sonuç

Yapılan araştırma ve deneylere göre Mozart dinletilen üniversite öğrencileri sessiz bırakılanlara göre o anda daha fazla skor elde etmişler ama test bittikten sonra IQ konusunda bir üstünlük gösterememişler. Yani Mozart dinlerken ruh haliniz biraz iyileşiyor fakat dinlemezken olan neyse o oluyorsunuz. Yapılan incelemelerden bu sonuç çıkmakta. Bebek ileride daha zeki olur değil, Mozart dinlerken daha mutlu oluyor dersek daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu