Ne iyi Gelir

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

BEL AĞRISI

İnsanların sağlıklı yaşayabilmeleri için günlük belli bir miktarda hareket etmesi gerekmektedir. Bu durumun fazla ya da bilinçsiz şekilde yapılıyor olması çeşitli sakatlıklara sebep olabilmektedir.

Bu sakatlıkların başında çok sık şekilde görülen bel ağrıları gelmektedir. Yaşanan bu bel ağrıları, yanlış hareket yapmak, aşırı şekilde kilolu olmak, gereksiz ve fazla şekilde ağırlık kaldırmak hatta stres bile bu ağrıların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Bel ağrısı genel olarak bir hastalıkla ortaya çıkmayan, durumsal ve dönemsel bir rahatsızlıktır. Süre olarak bir haftadan fazla süren bel ağrıları bir aylık bir süreye yayılmaktadır ve bu süre içerisinde kendi kendine azalarak yok olur.

bel ağrısı

Bel ağrısına ne iyi gelir?

– Öncelikle günlük hayat içerisinde yaşadığımız duruş ya da oturuş bozukluklarına dikkat etmek gerekiyor. Bu tür bozukluklar vücudumuzda kalıcı hasarlar bırakabilir.

– Bulunduğunuz ortama ve vücut yapınıza uygun şekilde yapılabilecek egzersizler ile kaslarınızı güçlendirerek mevcut ağrılarınızı hafifletmeniz mümkün olmaktadır.

– Belinizde ağrı olan bölgeye 5-10 dakika süreyle soğuk kompres, eğer ağrı birkaç gün içinde iyileşmemişse ağrı olan bölgeye sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

– Bu durum yüzünden hareket etmeye ara vermeyin, aksine hareket devam edin ancak belinizi zorlayacak ya da yoracak hareketleri de yapmayın.

-Klima, vantilatör, rüzgâr gibi belinizi olumsuz etkileyecek olan olumsuz etkenlere maruz kalmamak gerekir.

– Eğer ağrılarınız belli bir süre içerisinde geçmemişse bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanından destek almanız gerekebilir. Tıptaki çareleri ön plana alın, taklitlerinden sakının.

 

Size bel ağrısı konusunda verebileceğimiz püf noktaları bu şekilde sıralanabilir. Sağlıklı günler dileriz.

Başa dön tuşu