Ne iyi Gelir

Biberiye Yağının Faydaları

BİBERİYE YAĞININ FAYDALARI

Biberiye yağının birçok faydası bulunmaktadır. Biberiye yağı, oleum rosmaniri bitkisinin yapraklarının buhar distilasyon yöntemi ile yağ haline getirilmesi ile oluşmaktadır. Sağlık, güzellik, estetik gibi birçok alanda kullanılan biberiye yağının fayda alanı çok geniştir.Biberiye yağının faydaları saymakla bitmeyeceği gibi yapılan araştırmalarla belli başlı faydaları ortaya koyulsa da araştırmalar dâhilinde sürekli olarak bir başka faydası da ortaya çıkmaktadır. Biberiye yağının faydaları sıralanacak olursa, birçok başlık altında biberiye yağının neye gelir sorusuna cevabını bulacağız.

Sağlık alanında, biberiye yağı faydaları;

 • Biberiye yağı özellikle romatizma rahatsızlıkları olanlar için ağrı dindirme özelliğine sahiptir.
 • Tansiyon hastaları için tansiyon düşürme özelliğine sahiptir.
 • Ayrıca halsizlik ve yorgunluk hissedenler için de biberiye yağı kullanılabilirken, kalp ve damar hastalıklarını önleme de de etkin rol oynamaktadır.
 • Kan dolaşımı düzenini sağlar.
 • Astım hastalarının rahatsızlığını hafifletmek üzere etkilidir. İltihap oluşumuna engel olur.

Biberiye yağı özellikle sağlığınız açısından gaz söktürücü, idrar yollarındaki iltihaptan kaynaklanan rahatsızlık adına idrar söktürücü, sinüzit ve astım bronşit hastalıklarında rahatlatıcı etki sağlamaktadır. Uykusuzluk çektiğiniz günlerde uyku düzeninizi sağlamak ve sinirleri yatıştırmak için de kullanılabilir.

Biberiye Yağı Neye İyi Gelir
Biberiye Yağı

Güzellik alanında, biberiye yağı neye iyi gelir;

Saçlar için,

 • Güzellik alanında özellikle en çok saçlar için kullanılmaktadır. Saçlardaki kepeklenme ve dökülme problemlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.
 • Saç derisindeki kuruluğa karşı yumuşatma ve besleme özelliğine sahiptir. Eğer saç derinizde kaşınma problemi varsa kaşıntı giderici olarak kullanabilirsiniz.
 • Saçları güçlendirme ve saç derisinde kan dolaşımını hızlandırma özelliği bulunmaktadır.
 • Saçlarınızın yavaş uzamasından şikâyetçi iseniz yine biberiye yağı kullanabilirsiniz.

Cilt için,

 • Biberiye yağı cilt için de çok fazla kullanılmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırma özelliği cildinizi de tazeleyen bir özellik ortaya çıkarmaktadır.
 • Özellikle ciltteki uykusuzluk ve yorgunluktan kaynaklı şişlikler ve ciltte yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan sarkmalar için kullanılabilir.

Ancak biberiye yağı cilde uygulanırken yalın bir şekilde uygulanmaz. Mutlaka zeytinyağı ve benzeri bir ürünle birlikte uygulanır. Direkt olarak cilde sürülmesi sakıncalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu