Beslenme

Bulgurun faydaları Nelerdir?

Anadolu mutfağının olmazsa olmazı olarak gösterebileceğimiz bulgur aynı zamanda birçok sağlık sorununun da çözümünde aktif olarak rol üstleniyor. Bulgur pilavı tüketimi de milattan öncesine kadar uzanıyor. Son derece önemli olarak gördüğümüz bulgur, insanlar tarafından ilk işlenen gıda maddeleri arasında yer almayı başarıyor.

Bulgurun yararları arasında en önemlisi şüphesiz bağırsak kanserine yakalanma riskinizde maksimum azalma göstermesidir. Bunun yanı sıra bünyesinde bol miktarda barındırdığı gluten proteini çölyak hastaları açısından son derece zararlıdır. Bu nedenle de tüketimi son derece sakıncalıdır. Bunun yanı sıra sindirim sisteminin regülasyonunda, çalışmasında olumlu etkiler gösterdiği de yapılan çalışmalar ile gözlemlenmiştir.

Bulgurun bağışıklık sistemine inanılmaz faydasının yanı sıra tüketiminin kan şekerini yükseltmemesi nedeniyle diyabet hastaları için son derece büyük bir önem arz eder. Aynı zamanda insülin regülasyonunda da olumlu etkiler göstererek şeker hastalığından kurtulabilmeniz açısından son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar bol lif, az yağ prensibine sahip bulgurun tüketiminin kilo alımına neden olmadığı gösterilmektedir. Demir içeriği oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalar demir içeriği açısından ünlü olan ıspanaktan bile verimli bir tablo sunduğunu göstermektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu