Ne iyi Gelir

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Burun tıkanıklığı özellikle kış aylarının yaklaşması ile birlikte grip, solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun kişinin özellikle uyku kalitesini düşürücü bir etki yapmaktadır. Uyku düzensizliği de kişinin iş ve derslerindeki başarı ve verim oranını düşürücü etki yapabilmektedir. Bu nedenle burun tıkanıklığına çözüm getirmek ve bir an önce bu problemden kurtulmak oldukça önemlidir. Burun tıkanıklığı problemi yaşamamak için mutlaka günlük yaşamınızda bağışıklığınızı koruyucu önlemler alarak burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna hiç ihtiyaç duymadan yaşayabilirsiniz. Bu nedenle ilk olarak grip olmamak ya da soğuk algınlığı, nezle, sinüzit rahatsızlıklarına yakalanmamak için neler yapmalısınız bunları bilmelisiniz.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir
Burun tıkanıklığına ne iyi gelir

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için;

  • İlk olarak C vitamini ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Bu durum burun tıkanıklığına yol açan hastalıklardan korunmanın ilk yoludur.
  • Sebze tüketimine ve et ve et ürünleri, deniz mahsulleri ve süt ve süt ürünlerine beslenme alışkanlıklarınız içinde dengeli bir şekilde yer vermelisiniz.
  • Yoğurt ve domatesi çok daha fazla tüketmelisiniz.
  • Özellikle soğuk günlerde ince giyinmemeye özen göstermelisiniz.
  • Saçlarınız ıslak veya nemli kalmamalı.

Tüm bunlara dikkat ederek burun tıkanıklığına neden olan rahatsızlıklardan kendinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca bu hastalıklar dışında birçok hastalıktan da bağışıklık sisteminizi güçlendirerek korunabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendiremediniz ya da bir şekilde rahatsızlandınız ve burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsunuz. O halde burun tıkanıklığına ne iyi gelir bir göz atalım.

burun tıkanıklığı nasıl geçer
Burun tıkanıklığı nasıl geçer.
  • Tuzlu su: burun tıkanıklığı için en çok bilinen ve uygulanan yöntem yaklaşık bir çay kaşığı tuzun bir buçuk su bardağı su da eritilerek buruna birer damla damlatılmasıdır. Tuzlu su burnunuzu bir süreliğine açacaktır.
  • Odanızı nemli tutun: burun tıkanıklığı özellikle geceleri yatağa yatıldığında daha çok rahatsız edici bir hale gelmektedir. Bu nedenle özellikle uykunuzu daha rahat geçirmeniz ve tıkanıklığınızın biraz hafiflemesi için kaloriferin üzerine su koyabilir ya da bir çaydanlık kaynar suyu odanıza koyabilirsiniz uyurken.
  • Lavanta çayı: lavanta çiçekleri ile yapılan çay burun tıkanıklığınıza iyi gelebilmektedir.
  • Nane çayı: nane çayı limon ile birlikte içildiğinde özellikle nanenin kokusu yani çayın buharını içerken burnunuza çekerseniz tıkanıklığı biraz geçirecektir.
  • Buğu, buhar: burun tıkanıklığına iyi gelen buğu ilaçları ile buğu yaparak tıkanıklığı açabilirsiniz. Ya da sıcak su buharı yaparak burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu