Genel Kültür

Çayın keşfedilişi, ilk çay Kim Tarafından Bulunmuştur?

Dünyada çay kim tarafından keşfedildi?

Çay; M.Ö 2737 yılında Çin İmparatoru Shen Nung tarafından tesadüfen keşfedildiği söylenir.Çayın keşfediliş hikayesi ise Shen bir gün bahçede ağzı açık bir kapta su kaynatırken, çalılıklardan bir kaç yaprak kaynayan suyun içine düşer.Shen Nung bu yaprakları suyun içinden alacakken yaprakların suda kaynadığını görür ve etrafa hoş bir kokunun yayıldığını fark eder.İmparatorda da öyle bir cesaret var ki zehir midir nedir bu demeden suyun tadına bakar ve çay böylece keşfedilir.

cin shen nung

(Çin İmparatoru Shen Nung)

Avrupalılar, çayı ilk kez 1609 yılında, Dutch Indie Co. adlı şirketin Çin’den çay getirtmesiyle tanıdılar.Coğrafi keşiflerin ardından da Portekizliler ve Hollandalılar Güney Asya sömürülerinden de çay getirdiği belirtilir.

İlk paket çay, 1826 yılında Wight Adası’nda, John Horniman tarafından satıldı.125 ve 250 gramlık paketlerin üzerinde, içlerinde yalnızca saf ve iyi kaliteli çay bulunduğunu gösteren garanti belgeleriyle birlikte.

cay yapraklari

İlk poşet çay ise, 1920 yılında San Francisco’da Joseph Krieger tarafından üretildi.Önceleri, poşet çaylar yalnızca seyahate çıkanlar tarafından kullanılıyordu.Ama günümüzde işin kolayı olduğundan poşet çaylar evlerde de kullanılmaktadır.

Dünyada en çok Hindistan, Seylan, Endonezya ve Japonya ile Çin’in uzak doğu topraklarında, ülkemizde ise Doğu Karadeniz‘de yetiştirilen çay, bugün birçok ülkede içecek olarak kullanılmaktadır.

cay

Görüldüğü üzre çayın ana vatanı Güneydoğu Asya ve Asyalılar’dan çayı alan Amerikalılar ve onların ataları sayılan Avrupalılar yine bu işi de ticarete ve kapitalist düzene uyarlayanlar olmuştur.Örneğin; dünyanın en büyük çay markası olarak gösterilen Lipton İskoçya’da kurulmuş, İngiliz-Hollanda birleşimi bir markadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu