Sağlık

Demir Eksiliği Neden Olur

İnsan vücudunun, akciğerlere gelen oksijeni yayması ve tüm vücut ile buluşturabilmesi için demire oldukça fazla şekilde ihtiyacı vardır. Demir, hemoglobin adı verilen ve oksijeni vücuda taşıma görevini üstlenen molekülde bulunur.Eksik olarak bulunmasıya da hemoglobin düzeyinin düşük olması ülkece yaygın olan ve anemi adı ile bilinen hastalığa yol açabilir.

kanda-demir-eksikliği

Demir eksikliği hali sıklıkla görülen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Özellikle sağlıklı beslenme alışkanlığının düzeyde görüldüğü insanlarda demir eksikliği görülmektedir.

Demir, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu minerallerin en başında geldiği için bu ihtiyacımızı yediğimiz besinler yolu ile almamız gerekmektedir.

Demir eksikliği sonucunda en çok görülen hastalık anemidir. Bu hastalığın kolayca anlaşılması ve müdahale edilebilmesi için kan testi yaptırmak gerekir.

Demir eksikliği kendini nasıl gösterir?

  • Yorgunluk ve Hareketsizlilik
  • Ani Şekilde Oluşan Sinirlilik Hali
  • Mevcut Bağışıklık Sisteminde Zayıflık
  • Çabuk Hastalanma-Kırgınlık Hali
  • Tırnaklarda Oluşan Mevcut Kırılmaların Artması
  • Nefes Darlığı

Demir eksikliği en temel yol olarak, vücuda alınacak olan ve çeşitli besinlerde bulunan minerallerle giderilebilir.

Demir eksikliğini ortadan kaldırmak için gerekli olan ve tüketmeniz gereken besinlere ağırlık vermek zorundasınız. Bu besinlerin başında kırmızıet, karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma, kabak, balık, kuru kayısı, kuru üzüm gibi besinler gelmektedir. İnsan vücudu için günlük olarak gerekli olan demir oranı erkekler için 10mg, kadınlar için 18mg civarındadır.

 

Başa dön tuşu