Köpek Bakımı

Dostunuz için, bilmeniz gereken parazit faktörleri

Hepimiz pire ve kenelerin sevgili evcil hayvanlarımıza büyük zarar verdiğini biliyoruz, ancak bu tehlikeli parazitler hakkında ne kadar çok şey biliyorsunuz?

Köpek parazit belirtileri nelerdir
Köpek parazit belirtileri nelerdir

Pireler ve sizi bilgilendirmek için keneler hakkında birkaç garip, çılgınca ve korkutucu bilgiler.  (Bilmemek daha kötü olabilir, bu yüzden bu konuyu okuduktan sonra daha tecrübeli hareketler edebiliceksiniz)

Gerçek 1: Bir dişi pire günde en az 20 yumurta bırakır. Yumurtaların yarısı dişi olur ve 60 gün içinde yaklaşık 20.000 yeni pireyi üretir.

Gerçek 2: Pireler Uzunluklarının 110 katı kadar daha fazla zıplayabilirler. Birkaç nokta atlayan bir pire, 30 katlı bir binadan bir insanın atlamasına eş değerdir.

Gerçek 3: Bir pire zıplayabilir, ve pireler bir uzay mekiğin den 20 kat daha hızlıdırlar.

Gerçek 4: Pireler en az 165 milyon yıldır yeryüzünde yaşamaktadır. Bit fosilleri, Jura dönemini de kapsayan Mesozoik çağdan kalmıştır. O zaman günümüz pire’lerine kıyaslarsak daha büyükler di ve hedefleri dinazorlardı.

Gerçek 5 : Soğuk hava her zaman pireleri öldürmeye bilir. Bir çok parazit kış ayların da soğuktan donup ölür, yanlız pireler kısa süreli soğuk hava şartların da hayatta kalabilir. Şanslı olanları ise, sıcaknoktalarda ki yerler de kendilerini kamufle ederek hayatta kalmayı başarabiliyor.

Gerçek 6: Keneler ve örümcekler de vardır. Yani örümcekler ve akrepler böceklere nazaran daha yakından ilgilidirler.

Gerçek 7: Keneler, sinek avlamaz veya ağaçlardan düşmezler. Genellikle çimlerden ve çalılardan kurbanlarına bulaşırlar.

Gerçek 8: Bir çok sert kene türü, fark edildiğin de ve üzerine su veya tükürüldüğün de çimento gibi sert hale girerler, bu kene türlerini ise özel demir kene ayırıcı ile etkisiz hale getire bilirsiniz.

Gerçek 9: Dünya’da  850 den fazla kene türü bulunmaktadır.

Amerikan Kenesi
Amerikan Kenesi

Gerçek 10: Lone Star Tick (Amerikan kenesi) yaz kenesigiller familyasının kene türüdür.) sokmaları insan tenin de nedir olarak kırmızı lekeler ile anlaşılabilir. Köpekler ise,  et, tavuk, pastırma gibi et ürünleri tüketiyorsa günlük olarak, bu kene türünün ısırması ile alerjisi oldukça ilerler ve kaşıntı, tüy dökülmesi gibi sonuçlar gösterir.

Bu bilgileri öğrenmeniz sizler için, oldukça faydalı olucaktır. Can dostunuz da bu tip olayları erkenden fark etmeniz, hem sizin sağlığınız için hem de candostunuzun hayatını kurtarabilicek bilgilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu