Genel Kültür

Dünyanın En Derin Noktası

Dünyanın en derin noktası Büyük Okyanus’un batısında yer alan Mariana çukurudur. Bilim adamları dünyanın en derin noktası hakkında çeşitli ölçümler yapmış ve en derin bölgesinin 10.994 metre olduğunu saptamışlardır. Mariana çukuru uzunluk olarak ise; 2524 km’dir. Çukur genişlik olarak 69 kilometredir.

Doğal olarak meydana gelen Mariana çukuruna inen kişiler ilk olarak Amerikalı askerler oldu. Teğmen Donald Walsh ile bilim adamı olan Jacques Piccard Mariana çukuruna ilk kez inen kişi ünvanını aldılar. Bu dalışı gerçekleştirmek oldukça güç olmuştu. Derinlerde basınca dayanabilmek için şiddetli basınçlara dayanabilen bir araç kullandılar.

Dalış ortalama olarak 5 saat kadar devam etti. 10916 metreye kadar inmeyi başardılar.

Titanic filminin yönetmeni olan James Cameron 2012 senesinde tam 156 dakika süren bir yolculukla tabana kadar inmeyi başardı.

 en derin cukur

Yukarı çıkması ise 70 dakika kadar sürdü.

Her ne kadar bir kaç kere Mariana çukuruna dalış gerçekleştirilse de; bu son derece zorlu bir olaydı. Dip noktada yer alan basınç yeryüzünün basınç oranından 1000 kat  fazlaydı. Okyanusun diplerine doğru artan basınç dayanıklı dalış  aletleri kullanılmasaydı gerçekleştirilemezdi.

Mariana çukurunun oluşumu incelendiğinde doğal bir şekilde oluştuğu saptanmıştır. Yer kabuğunu meydana getiren plakalar bazı zamanlarda birbirleriyle çarpışır.

Çarpışma sırasında plakalardan biri ötekinin altına girer ve dalma ismi verilen durum ortaya çıkar. Mariana çukurunun oluşma sebebi de çarpışma hareketleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu