Sağlık

Ellerimiz Neden Terler

El Terlemesi Neden Olur

Hayatımızın belli aşamalarında, istemediğimi zamanlarda ve hiç olmayacak yerlerde ellerimizin terlemesi, bazen normal olacağı gibi, bazen de vücudumuzdaki bazı bozukluklar ve sorunlardan dolayı da boy gösterebiliyor. Yaz aylarında terleme sıcaktan olacağı gibi, insanların eller, ayakları ve koltuk altlarındaki terlemeler tamamen fizyolojik bir olaydır. Fizyolojik olan bu olay, normal terlemeden farklı olarak, yılın her ayında ve mevsiminde gerçekleşeceği gibi, sinir bozucu durumları da beraberinde getirip, hatta tokalaşmanın bile oldukça zor olduğu anları getirebiliyor.

Bu terlemeler genellikle, hiperhidroz rahatsızlığına sahip olan insanlarda sıklıkla görülmektedir. El, ayak ve koltuk altında bulunan ter bezleri, vücudun diğer bölgelerine nazaran daha fazladır ve daha aktif çalışır. Duygusal dokunmalar veya heyecanla birlikte, bu ter bezlerinin daha fazla çalışması mümkün olabilir. Bazen hastalıklarla doğan bu durumlar, bazen de mevsimler etkileri birlikte getirebilir. Özellikle bahar aylarında, alerjik nedenlerden dolayı terlemelerin dozu artabilir. Bunun yanı sıra, acı veya ekşi gıdalar tüketilmesi, terlemeye neden olur.

El neden terler
Ellerimiz Neden Terler

Baktığımız zaman, bu terlemelerin sağlık açısından hiçbir sorunu yoktur. Hiçbir şekilde sorun teşkil etmeyen bu durum, farklı olarak insanlarda utanma veya sürekli duş alma isteği doğurabilir.

Aşırı terlemelere baktığımız zaman, oldukça büyük bir bölümünde, ailesel etkiler boy göstermektedir. Bu gibi durumlardan rahatsız olmanız halinde, gönül rahatlığıyla hekiminize başvurabilirsiniz. Bu durumların ardından, farklı sorunlar gelebilir. Koltuk altı ve yüz terlemesi normal olabilir ancak, el terlemesi normal olmayıp, sık görülmeyen bir durumdur.

El terlemesinin temel sebepleri arasında, çok fazla baharatlı veya acı yiyecekler yemek, genetik olarak gelişen rahatsızlıklar, aşırı terleme hastalığı ve son olarak mevsim şartlarına uygun giysiler seçilmemesi gösterilebilir.

El terlemesini tamamen durdurmak mümkün olmamakla beraber, 4 aylık süreçler içerisinde geçici iyileştirmeler vardır. Ter bezlerinin 4 aylık durdurulması gibi sonuçların yanı sıra, başka bir çözüm henüz bulunamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu