Genel Kültür

Elektriği Kim Buldu

Elektriği Kim Buldu-Elektriği Kim İcat Etti

Elektrik akımı, çoğu alanda dünyayı değiştirmiş ve diğer yapılan icatlara da zemin hazırlamış önemli bir enerjidir. Elektriğin buluşu aslında koyun yünlerinin birbirlerine sürtmesi sonucu çıkardığı sesler ve birbirleri aralarında yaptıkları akımlardan dolayı gerçekleşmiş denilebilir. Fakat o dönemde bu olaylara şahit olan insanlar bunun farkında değillerdi.

 

Nitekim elektriğin etkileri bilinmemekteydi. Modern anlamda elektrik akımının buluşu ve birçok alanlarda kullanılması ise ileriki zamanlarda rastlanmaktadır. William Gilbe, elektrik alanında birçok araştırmalar yapan bilim adamı idi. Elektrikli parçacıkların, artı ve eksi kutuplar ile birbirlerini çeken özel bir yapıya sahip olduğunu tespit etmiştir. Bu çalışmalar ve araştırmalar ile William Gilbe modern anlamda elektriğin icadı olarak kabul edilmektedir. Daha sonra bir süre elektrik konusunda bilimsel bir gelişme kaydedilmediği görülmekteydi. Fakat 19. yüzyılda elektrikli pilin icadı olan Alessandro Volta ile elektrik alanındaki çalışmalar tekrardan bilim gündemine gelip farklı bilim adamları tarafından pratik ve teorik altyapılı çalışmalar hızlandırılmıştır.

 

1800 yıllarının sonlarında ise gerçek anlamda elektrik üretimi ve kullanımı yaygınlaşmıştı. Daha sonrasında ise elektrik ile ilgili bilimsel hızla artarak devam etti. Elektriğin çok eski çağdan günümüze buluşunun kim olduğu tam olarak resmiyet kanıtlanmamıştır. Elektriği bulanların Tesla, Edison ve Faraday olarak birçok görüş ayrılıkları vardır.

 

Bir görüşe göre elektrik Tesla tarafından icat edilip altyapısı hazırlandı ve ampulün icadını yapan Edison’un üzerine konduğudur. Daha öncelerine bakılır ise milattan önce elektrik balığının icadına kadar dayanan bu durum Antik Yunan’da Milet’litales ise M.Ö 600 yıllarında kumaşa sürtülen kehribarın saman çöpünü ve ipliği çektiğinden bahsetmiştir. Thales ise doğal mıknatısların sürtünmeye gerek olmadan demirin çektiğini de söylemiştir. 1600 senesinde ise bu konu ile ilgili ilk deneyi yapan birinci Elizabeth’in doktoru olan William Gilbert bu konu hakkında bir kitap yazmıştır.

 

Kitabında kehribar, cam, bal mumu ve kükürt gibi maddelerin kumaşa sürtülmesi sonucu hangi maddeleri çektiği veya ittiği hakkında bilgiler vermiştir. William sürtünme sonucu oluşan çekim günün adını “electrcity” koymuştur. Kehribarın latincedeki anlamı olan “elektra” kelimesinden electricity kelimesini türetmiştir. Daha sonra ise elektriğin kaynağı ve gelişmesini açıklamaya çalışan çeşitli adlar olmuştur. Somut olarak elektriğin buluşunda en büyük adımı Faraday atmıştır. Teldeki elektriğin işlevini Faraday araştırmıştır. elektrik motorunu 1821 yılında ve elektrik jeneratörünü 1931 yılında icat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu