Güncel

Emekli İkramiyesi ve Maaşları Ne Zaman Yatacak? 2018

Bildiğiniz gibi Ramazan Bayramında  emeklilere verilen 1000 TL’lik ikramiye emeklilerin yüzünü güldürmüştü. Kurban Bayramına sayılı günler kaldı ve emekliler 2. ikramiyeyle ilgili bir açıklama bekliyor. 2018 Yılında yürürlülüğe girin yasaya göre, tüm emeklilere yılda 2 defa yani Ramazan ve Kurban bayramında 1000 liralık ikramiye ödenmesi gerekiyor.

Başka Recep Tayyip Erdoğan 100 günlük eylem planı konuşmasında, Kurban Bayramı öncesi emeklilerin ikramiyesi verilecek sözlerinden sonra tüm emekliler bu ikramiyenin hangi tarihte verileceğini merakla takip ediyor.

emekli bayram ikramiyesi 21
emekli bayram ikramiyesi

Emekli İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Konuyla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir açıklama yaptı.
Yapılan açıklamaya göre emekli ikramiyeleri 16-17 Ağustos tarihlerinde emeklilerin hesaplarına yatacak.

Emekli Maaşı Ne Kadar?

Ayrıca 100 günlük eylem planı konuşmasında 1000 TL’nin altında emekli maaşı bırakmama sözüyle emeklilerin yüzü bir kez daha gülmüştü.

Emeklinin Vefatı Durumunda

Emekli olan kişi vefat edince, geriye eşi ve çocukları kalması durumunda, emekli ikramiyeleri onlara devredilir. Emeklinin vefatı durumunda, ailesinden kalan kişilere aldığı ücret bölünerek paylaştırılır. Örnek vermek gerekirse; Anne-Baba ve 1 Kız çocuğundan oluşan bir ailede, babanın vefat etmesi durumunda emeklinin aldığı ücret 4’e bölünür ve ortaya çıkan payın 2 si annenin 1’i kız çocuğunun olur. Ortada kalan 1 pay ise vefat edenin olduğu için mirasçılara verilmez. Bu durumda emekli ikramiyesi 3 paya bölünür. 2 pay annein 1 payda kız çocuğuna ait olur.

Alınan ücret kişi sayısına göre değişiklik gösterir.

 

Emekli İkramiyesi Hangi Bankadan Ödenir?

Emekli ikramiyesi, kişilerin emekli maaşlarını aldıkları bankaya göre değişiklik gösterir. Yani A bankasından emekli maaşınızı alıyorsanız, aynı bankadan emekli ikramiyenizi de alırsınız.

 

Emekli İkramiyem Yatmadı Ne Yapabilirim?

İkramiye ödemeleri belli bir sıralamaya göre yapılır. İlk ödemelerin başladığı günden itibaren 4. gün ikramiyeniz yatmadıysa ilk olarak bankanızla görüşmeniz gerekir. Banka hesabınızda bir bloke işlemi yada hata yoksa ikramiyenizin yatması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu