Sağlık

En Çok Tercih Edilen Spor Dalları

En Çok Tercih Edilen Spor Dalları

 

İnsan vücudunun her türlü işleyişine olumlu katkı sağlayan, insanı en büyük değer yapan akıl faktörünü, daha iyi kullanmamıza yol açan, vücudumuzun büyük bölümünü oluşturan sıvı akışını ve kanı hareketlendiren  egzersizler toplamıdır.

Evet, SPOR; her yönüyle insanın bedensel ve zihinsel olarak yaşamını daha iyi geçirmesi için bir araçtır. İnsanlar birçok spor dalı ile ilgilenebilirler. Çeşitli egzersiz hareketleri yapabilirler. Bugünkü yazı sizlere en çok tercih edilen yönlerini gösterecektir.

 

Sporun olmazsa olmazlarından birisi de Futboldur.

Futbol, İngiltere’nin dünyaya armağanı, milyarlarca insanı peşinden sürükleyen efsanevi spor dalıdır. Dünyada başka hiçbir spor dalı bugün futbol kadar yer edinememiştir. Takımlar, hakemler, taraftarlar, başkanlar vs. bugün hepsi birlikte mükemmel bir endüstri yaratmışlardır. Eski yıllarda başkaldırı, hobi veya bir simge görevi üstlenirken, bugün futbol dendiğinde para faktörü en ön plana çıkmaktadır. Üst düzey organize edilen futbol turnuvaları, uluslararası ve hatta kıtalar arası turnuvalar dünyayı ekranlara küçülten yegane etkenlerdendir. İş yaşamında, normal hayatlarında ve bir çok yerde sporla ilgilenmeyen  kişi dahi o hafta tuttuğu takımı galip geldi diye bütün dertlerini unutup hayatının en önemli duygusu haline getirebilir futbolu. Tabi futbolun endüstri haline gelmesi ve bitmez bir izleyici kitlesi oluşturmasının olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Başta şike, teşvik primleri, doping skandalları gibi. Para söz konusu olduğunda duymak istemediğimiz bu olaylar karşı tarafa haksız üstünlük sağlamak için kullanılabilmektedir. Fakat bu yolların adli boyutlarda cezai işlem görmesi bir nebze olsa da caydırıcı olmuştur. Futboldan sonra günümüzde en çok tercih edilen ve izleyici kitlesine sahip spor dalı ise “Basketbol”dur.

Basketbol; elle idare edilen bir topla oynanan popüler bir takım oyunudur. Basketbol da bugün Türkiye’de izleyicisiyle, ekonomik boyutuyla konumunu güçlendirmektedir. Taraftar sayılarının artması, izleyicilerin para vererek maç takip etmeleri sektör olgusu yaratmaktadır. Futbol ve basketbol seyircileri bugüne kadar bir arada yol almalarına rağmen son yıllarda iki spor dalını takip eden insanların farklı olduğunu tespit edebiliriz.

Bu iki büyük ve diğer dalları tabiki de izlemek keyiflidir. Fakat spor yapmak hem sağlık için hem de tüm hayatımız için çok önemlidir.

Yazımızı büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bizlere adeta yol gösterdiği ; “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözü ile bitiriyorum.

Saygılarımla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu