Genel Kültür

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri – Detaylı Bilgi

Erkeklerde saç dökülmesi neden olur, erkeklerin saçı neden dökülür ve erkek tipi saç dökülmesi konularında bilgi sahibi olunması sağlıklı saçlar için son derece önemlidir. Günümüz koşullarında bazı temel ve yan etkenlerle erkeklerin saçları bazen hızlı bazen de yavaş bir şekilde dökülüyor. Aslında saç dökülmesi artık çok daha yaygın bir duruma geldi. Saç dökülmesi yaygınlaştıkça saç dökülme yaşı da giderek düşmektedir. Bazılarımızın saçları çok küçük yaşta dökülmeye başlarken bazılarımızın saçları ise normal zamanında dökülür. Peki durduk yere saç dökülür mü? Yada saç dökülmesine neden olan şeyler nelerdir? Bu yazımızda olabildiğince bu nedenlere değineceğiz.

erkeklerde sac dokulmesi 1

 

Erkeklik hormonu saç dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesinin birinci ve %90 nedeni erkeklik saç dökülmesi, yani erkeklik hormonuna bağlı Androgenetik Alopesi’dir. Tabi şimdi aklınızdan “herkeste erkeklik hormonu var, neden bazı erkeklerde dökülüyor da bazılarında dökülmüyor” gibi bir soru gelebilir. Erkeklik hormonu genetik olarak bazı erkeklerde saç kök hücrelerinde bağlandığı zaman saçın dökülmesine neden olan bir duyu tüyü var. Yani ergenlik dönemi bittikten sonra yaklaşık 20 yaşına kadar erkek tipi saç dökülmesi görülebilir. Zaten saç dökülmesi erken başlar. O erkekler de genetik olarak anne tarafından erkeklerden daha fazla alırlar. Yani ailesinde daha önce erkek tipi saç dökülme sorunu varsa kişinin kendinde de bu olabilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi neredeyse tamamen genetik faktörlere bağlıdır. Kişi yaşlandıkça saçlar daha hızlı sürede dökülür. Bir saç teli maksimum 8 yıl yaşayabiliyor. Erkeklerde saç dökülmesi 17 yaşından başlar, 20’li yaşlarda hızlanır, 30’lu yaşlarda biraz yavaşlar, 35 yaşından itibaren tekrar hızlanır ve 40 yaşında normal halini bulur. Yani 40 yaşından itibaren hızlı bir saç dökülmesi görülmez. Asıl saç dökülmesi 20 ve 40 yaş arasında meydana gelir. Tedavi uygulanmak isteniyorsa bu yaşlar arasında uygulanmalıdır. 40 yaşından sonra saç dökülmesi tedavisi sınırlı bir şekilde uygulanabilmektedir.

 

Stres saç döker mi?

Stres faktörü erkek ve kadın farketmeksizin her iki cinste de yaş kaç olursa olsun, stresli dönemin başlamasından yaklaşık 4 ay sonra kendini gösteren ve günlük 100 teli aşan saç kaybına neden olabiliyor. Saç dökülmesi ve stres arasında iki farklı ilişki söz konusudur. Stresle dökülen saçlar ve dökülen saçlar için yapılan stres. Zaten stres neredeyse tüm rahatsızlıkların temel nedeni. Bu nedenle stres elbette saç dökülmesine sebep olabiliyor.

 

Diğer nedenler

Erkeklerde saç dökülmesinin başka nedenleri de olabilir elbette. Bu nedenler arasında geçirilen cerrahi operasyonlar, kazalar, kalori kaybına neden olan diyetler, kansızlık, vitamin yada mineral eksikliği, tiroit bezi ile ilgili rahatsızlıklar, ateşli hastalıklar, romatizmal hastalıklar, bağ dokusu hastalıkları, radyoterapi, saçkıran hastalığı, saçlı deri yanıkları, hormon bozuklukları ve kanser tedavisi için uygulanan kemoterapi ilaçları olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu