Cinsel Sağlık

Erken boşalma nedir?

Cinsel hayatının en merak edilen konularından biri de erken boşalma kavramıdır. Erken boşalma sanıldığının aksine cinsel yetersizlik veya iktidarsızlık değildir. Zira, cinsel deneyim bireylerin uyumları doğrultusunda şekillenmektedir. Bu sebeple erken boşalma nedenleri arasında ilk sırayı bireylerin birbiri arasındaki uyum almaktadır.

Cinsel birleşim sırasında boşalma gözlemlenirse buna ileri derece erken boşalma denilmektedir. Penis, vajinaya girmeden boşalma gözlemlenmektedir. Cinsel birleşimin ardından 1 dakika veya daha kısa bir sürede boşalma gözlemlenirse buna orta derece erken boşalma denilmektedir. Ortalama bir cinsel birleşim 5 ile 15 dakika arasında sürmektedir. Kısacası 5 dakikanın altında bir cinsel deneyim de takdir edeceğiniz üzere erken boşalma olarak tabir edilmektedir.

Bireye erken boşalma tanısı koyabilmek için bireyin aktif olarak aktif cinsel hayatının olması gerekmektedir. Mastürbasyon sırasında kısa sürede boşalma gibi belirtiler erken boşalma olarak adlandırılamaz. İlk deneyimlerde erken boşalma gözlemlenebilir. Düzenli bir cinsel hayat ile beraber kendinizi kontrol yetiniz gelişecek, erken boşalma gibi belirtilerle karşılaşmayacak hale geleceksiniz. Eğer düzgün bir cinsel hayata karşın halen erken boşalma şikayeti taşıyorsanız erken boşalma tedavisi için gerekli uzmana danışmanız en doğrusu olacaktır.

Kısacası erken boşalma bireysel kontrolsüzlük belirtisidir. Herhangi bir cinsel yetersizlik olarak yorumlanmamalı, bireyler arasındaki uyuma bağlı değişebileceği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu