Hayvanlar AlemiKuş Bakımı

Evde Papağan Yetiştirme Önerileri (Beslenmesi, Bakımı ve Sağlığı)

Papağanlar çok zeki hayvanlardır ve eğer varsa, muhtemelen arkadaşınız olabilmek için eğitmek isteyeceksiniz. İlk adım, onu elle eğdirmek veya işaret parmağına rahatça koymaktır. Tahtanız tamamen el ile eğitildikten sonra onu etrafında taşıyıp kafesin dışında oynamak mümkün olacaksınız. Bu görevi yerine getirmek için, güvercin için rahat bir ortam yaratmanız ve sonra yavaşça elinize güvenmek için eğitmeniz gerekir. Papağan nasıl eğitilir konusuna ise, aşşağıdan devam edelim.

Pağağanınız için, rahat bir ortam oluşturma.

1 – Tahta koyunluğunu geniş bir kafesle sağlayın. Kafesinizi evcil hayvan mağazasından eve ilk getirdiğinizde muhtemelen bir taşıma kutusu verilir. Bu kutu, yolculuk için ev yapacaktır, ancak kesinlikle kalıcı bir konut alanı olarak kullanılmamalıdır. Senin kıyı şeridinin yaşamak ve sıkıntıdan kaçınmak için yeterli alana ihtiyacı var. Bu, günlük rutininizde sizi izleyebilmesi için dövmesi için birkaç yere ihtiyaç duyacağı anlamına gelir.

  • Kafesinizi yeni kafesine transfer ederken, kafes kapısını açtığınızdan ve kutuyu kafes kapısının ucuna kadar yerleştirdiğinizden emin olun. Elini oraya koyma ve kuşu dışarı çıkarmaya çalışmayın. Kuşun tek başına çıkmasına izin vermek istiyorsun.
  • Kuşunuzu kafeste tutmanın anahtarı sabrıdır. Kutuyu sarsarsanız ve eğerseniz, kuşu daha da şaşırtursunız demektir. Bu, kuşun kutuya geri dönmesini isteyecektir.
Papağan kafesi
Papağan kafesi

2 – Pağağanı ışıklı bir odaya yerleştirin. Papağanınız için sağlıklı bir yaşam için hayati önem taşır. Sekuf karanlık bir odaya papağanı koymayın. Odanız parlaksa ve papağanınız ile etkileşime giriyorsanız rahat hissedeceksiniz. Kafesinin pencere ile aynı seviyede olduğundan ve yeterli, yanlız kafesi yer seviyesine koymayın.

papağan kafesi
papağan kafesi

3 – Papağanla konuş. Bunu elden geçirmeye başlamadan önce, papağanın sese alışmasını isteyeceksiniz. Normal bir konuşma tonu ile sesinizi orta seviyelerde tutun. Kuşunuza istediğiniz herhangi bir şey hakkında konuşun, onunla konuştuğunuzdan emin olun. Sesi duyacak ve sesinin kaynağını muayene etmek istiyor. Ancak sesinizden şaşkına dönmeden ve kafesin dışındaki fiziksel varlığınızdan sonra eğitime başlayın.

  • Bu aynı zamanda konuşmak için  kuşu eğitmenin ilk adımıdır. Papağanınızın tekrarlanmasını istediğiniz dili seçin.
papağanın konuşması
papağanın konuşması

4 – Yeterli yiyecek ve su sağlayın. Kafesinizin yiyeceklerini ve suyunu her gün değiştirmelisin. Kuşlar, insanlar gibi yiyecekler ve su konusunda çok özel olabilirler. Bir şeyi kusurlu olarak algılayabilir ve ona dokunmayı reddetebilirler.

  • Yiyecek: Her gün bir tahtanın yemek kasesine en az bir çorba kaşığı tohum koyduğunuzdan emin olun. Senin kıyı kayısı tohumları yenecek, ancak yemek yerken kabuğunu ve  atılmış kısımlarını kasenin içine veya yakınına bırakacak. Birçok yeni kafes sahibi bu çöpü yeni tohum ile karıştırmakta ve papağanlarını düzenli olarak beslememektedir. Bu sorunun oluşmaması için yiyeceklerini her gün değiştirin.
  • Su: Her gün su çanağını doldurun. Musluk suyu iyi işe yarıyor. Yardımcı olursanız, vitamin veya ilaç eklemeyin. Bazı papağanlar su katkıları tadını alınca, bu suyu içmeyi reddeder.
papağan yemesi hakkında
papağan yemesi hakkında

5 – Kuş banyoları için ayrı, temiz bir su havuzu oluşturun. Su en fazla bir ila iki inç derin olmalıdır. Kuşun yıkanacak. Sizin tarafınızdan yıkanmasına gerek yoktur. Kuş banyo suyunun her iki gününün yerini alıyor. Kuşunuz kafesin dışında rahatlarsa, kafesin dışına tutturulan monte edilebilir kuş banyoları satın alabilirsiniz.

Papağan banyosu
Papağan banyosu

6 – Kulübenin kağıt kafes astarını değiştir. Orada bir papağan kafesi çizmek için tasarlanmış çok sayıda farklı ürün var, ancak çoğu aslında papağan için tehlikeli. Sedirli talaşlar, kuşunuzun sindirim sistemini etkileyebilecek toksinler içerir. Çam talaşları, kuşlarınız tarafından yutulabilir ve sindirim problemlerine de neden olabilir. Kedi kumu, nemi emer ve eğer yutarsanız ciddi sorunlara neden olabilir. Kağıt ürünlerine yapışın. Papağan kafesleri için tasarlanmış kağıtları satın alabilirsiniz veya kokusuz kağıt havlu veya baskısız gazete kullanabilirsiniz.

kafes temizliği
kafes temizliği

7 – Kuşunuza eğlenceli oyuncaklar verin. Papağan oyuncakları tüm şekil, boyut, renk, doku ve kokulardan oluşur. Çoğu ses bile çıkarıyor. Senin kıyı şeridine ne kadar çok çeşit veriyorsan öyle olacaksın. Senin papağanının mutlu olmasını teşvik etmeye ihtiyacı var gibi. Papağanının sıkılmasına izin verme.

Papağan oyuncakları
Papağan oyuncakları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu