Genel Kültür

Futbolu Kim İcat Etti? Dünyada İlk Futbol

Futbolun bulunuşu tarihe ve ülkelere bambaşka bir heyecan ve kapışma sahası açmıştır. Futbol icat tarihine baktığımızda milattan önce 300’lü yıllara kadar uzandığı görülmektedir. M.Ö 300 Lü yıllarda Çin hükumeti futbola benzeyen ve cuju adı verdikleri bu sporu askeri eğitim amacı ile yapmaya başlamıştır. Daha sonra Japonlar da bundan esinlenerek  644 senelerinde kemari adında cujunun biraz değiştirilmiş halini ortaya çıkardılar. Cujuda el ve kolları kullanılmadan yuvarlak bir nesneyi iki kazık arasından geçirmek söz konusu iken kameride ise bu yuvarlak nesneyi yere değdirmeden birbirleri arasında paslaşmaları olmuştur. İki farklı ismi ve farklı ülkelerde bulunsa da futbolun icadı bu şekilde başlamıştır.

 

Futbolu Kim İcat Etti
Futbolu Kim İcat Etti

Avrupada Futbolun Doğuşu

Futbolu kim buldu diye düşünenlerdenseniz, ilk ortaya çıkışını incelemek gerekir. benzeri bir oyunu Avrupa’ya taşıyanlar ise Antik Yunanlılar’dı. İngiltere’de ise komşu olan iki köyün topu belirlenen alanlara gönderilmesi ile oynanıyordu ve hiçbir kural bulunmamaktaydı. Hiçbir kuralın uygulanmaması sonucu oluşan olumsuz sonuçların ardından İngiltere kralı tarafından bu oyunun oynanması yasaklandı.

Daha sonrasında Fransa’da yine futbola benzer bir oyunun oynanmaya başlaması ve yine aynı nedenler ile kargaşalara sebep olmasından dolayı burada da yasaklanmıştır. İtalya’da ise Calcio fiorentine smi ile oynanan oyunların belli kuralları vardı. Modern anlamda ise futbolu geliştirenler ise yine İngilizler oldu. Bazı okulların katılımları ile yazılı kurallar oluşturuldu ve bu okullar arasında bir turnuva gerçekleştirildi. 1848 senesinde yapılan ve Cambridge adı verilen bu kurallar niteliğinde yapılan turnuva benzeri spor dallarının da gelişmesinde oldukça önemli etki sahibi oldu. 1850 senesine gelindiğinde bazı kulüpler bağlı bulundukları kurumlardan ayrılarak yeni bir kuruluş haline gelinerek bağımsız şekilde faaliyete geçtiler.

 

İlk Futbol Oyunu

Bu kuruluşlardan birkaçı kendi kurallarını oluşturup aralarında futbol müsabakaları düzenlemeye başladılar. 1863 senesinde düzenlenen bir toplantı ile Futbol Birliği kuruldu. Bu kuruluş doğrusunda toplantılar yapıldı ve futbolun gelişmesi amacı ile belirli kurallar hazırlanmaya başlandı. İlk futbol turnuvası olan ve halen günümüzde düzenlenmeye devam FA Cup 1872 yılında kuruldu. Uluslararası ilk maçı ise İngiltere ile İskoçya arasında 30 kasım 1872 senesinde yapıldı. 1888 senesinde ise William GcGregor ilk futbol ligini kurarak ismini The Football League olarak belirledi. Her geçen gün futbol daha fazla ilgi görerek hızla gelişmeye başladı ve dünyanın her yerine yayıldı. Günümüzde 250 milyon civarında futbolcu bulunmaktadır. Futbol günümüzde spor müsabakalarından çok harcanan paralar ile gündeme gelmesi futbol severlerin keyif zevkini azaltmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu