Kimdir

Galileo Galilei Kimdir? Buluşları Nelerdir?

Fizik ve Fen Bilimleri bölümünü okumuş biri olarak, Galileo Galilei’nin yaptıkları aklıma şu soruyu getirtti Galileo Kimdir? Buluşları Nelerdir?. Sürekli karşıma çıkıp durdu dayanamadım hakkında bilgi topladım. Topladıklarımı özet halinde sizinle paylaşmak istedim. Açıkçası günümüze onlarca tuttuğu ışıktan sonra, Galileo Ölüm Şekli beni üzdü.

Galilei Kimdir
Galilei-Kimdir

Galileo Kimdir (Kısaca Hayatı)

1564 – 1642 yıllarında yaşan Galileo Galilei, Fiziğin alt dalları olan Modern fizik ve Astronomi açısından önemi olan teleskopik astronominin kurucularından olan İtalyan bilim adamıdır.

1564 yılında İtalya’nın şehirlerinden olan Pisa’da Dünaya gelen ve 1500’li yılların tanınmış müzikçilerinden olan Vincenz Galilei’nin oğludur. Floransa şehrinde ilk tahsilini yaptı. 1581 yılında doğduğu ilde Tıp bölümünü kazansa da maddi yetersizlikten okulu terk etti. 2 yıl ara verdikten snra matematiğe ilgi duymaya başlayan Galileo Galilei, yaptığı çalışmalar sayesinde 1589 yılında Profesörlük unvanı ile Pisa Üniversitesinde göreve başladı.

Fiziğe farklı bir bakış açısıyla bakan Galileo Galilei; Sarkacın, yüzen cisimlerin ve hareketin Aristo fiziğinden farklı bir düşünceyle matematiksel olarak ele alınması gerektiğini belirtti. Bunu kanıtlamak için Pisa Kulesinden ağırlık bırakarak ortaya attığı düşünceyi kanıtlayarak Aristo’nun yanıldığını açık  bir şekilde kanıtladı. Yaptığı deneyle Üniversite profesörlerini ikiye bölmeyi başardı. Matematiği benimseyen Galile 1592 yılında Pisa üniversitesini terk ederek, Padova Üniversitesinden gelen teklifi kabul ederek Matematik kürsüsüne geçti.

Galileo Galilei Kimdir? Buluşları ve Ölümü
Galileo Galilei Kimdir? Buluşları ve Ölümü

Galileo İcatları

Pusulanın icadı çok eskilere dayansa da, ticari olarak piyasaya 1597 yılında Galileo tarafından satışa sunuldu. 1600 yıllarının başında ilkel bir termometre, insan kalp atışlarını ölçmede kullanılmak üzere sarkaç ve 1604 yılında serbest düşüşün matematik konumlarını keşfetti. Yaptığı keşiflerde kullandığı düzgün ivmeli harekat kavramı hatalıydı. 1609 yılında teleskobun icadını duydu. Teleskobun daha gelişmiş halini yaparak astronomi gözlemlerinde bulundu. 1610 yılında Ay üzerinde yer alan dağları, yıldız kümelerini ve samanyolu üzerine yaptığı çalışmalarını yayınladı. Jüpiter’in 4 uydusu olduğunu belirtti. Yayınladığı kitabı çok ilgi gördü ve Floransa’da saray matematikçisi olmasını sağladı. Kısa sürede Venüs gezegenine ait devreleri ve Satürn gezegeninin şekli hakkında bilgiler verdi. Bulduğu bilgilerden sonra Astronomide yer alan Ptolemy (Batlamyus) sistemini tartışmaya başladı.

Çok geçmeden 1611 yılında görevinden ayrıldı ve Roma’ya yerleşerek Bilim Akademisi’ne üye seçildi. Floransa’ya dönüşünde hidrostatik üzerine pek çok profesörün itirazına sebep olan kitabı ile 1613’te güneş lekeleri üzerine yazdığı eserini yayınladı. Bu eserinde Kopernik sistemini açık bir şekilde müdafaa etti. Bundan dolayı papazların ağır hücumuna uğradı. 1615’te bizzat Roma’ya giderek iddiasını müdafaa eti. Ancak 1616’da Papa Beşinci Paul tarafından kitaplarını tetkik için bir komisyon kuruldu. Bu komisyon Galileo’nun kitaplarını yasaklamadı. Sadece dünyanın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istedi.

Galileo Galilei, bir müddet bilimin pratik yönüne döndü, mikroskobu geliştirdi. Ancak 1618’de üç kuyruklu yıldızın görülmesiyle kiliseyle münakaşaya girdi. Arkadaşının Sekizinci Urban olarak Papa seçilmesinden cesaret alarak yazdığı “İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar” adlı eserini 1632’de yayınladı. Ancak kitabı daha önce yapılan uyarılarla çeliştiği söylentilerine rağmen Roma’da mahkemeye çağrıldı. 1633’te bu kitap yasaklandı ve kendisi müebbet hapse mahkum edildi.

Galileo Galilei’nin Eserleri (Hayatımıza Kattıkları)

1586 yılına ait olan Küçük Terazi eseri, 1590 yılında Hareket Üstüne, 1600 yılında Mekanik, 1610 yılında Yıldızların Habercisi, 1632 yılında Dünyanın İki Esas Sistemi Üzerine Diyaloglar ve 1638 yılında Hareket Kanunları ve Mekanik adlı eserleri olukça değerli eserlerdir.  Tüm buluşları Galileo Galilei Eserleri adı alltın da 1910 yılının sonunda bir araya toplanmıştır.

Galileo nasıl öldü

Söyledikleri yüzünden tutuklanıp, yargılandı ve Roma’da çıkan karar sonucu mahkum edildi. Hapiste geçirdiği sürede kör olan Galilei, 1642 yılında hapsedildiği yerde vefat etti. Vefatından yıllarca sonra önemi anlaşılsa da, yaşadığı dönemde çoğu zaman dışlanmıştır. Görüşleri döneminin çok ötesindeydi.

6 Yorum

  1. galileo, Yaptığı herşey çok güzelken böyle idam edilmesi. Yazık olmuş. Geçmişte büyük büyük üstadların ölümü feci.

    1. Size katılıyorum. Bende bir kaç tanesinin idam edildiğini okudum. Galileo yazık olmuş

  2. Fizik konum icin arastirdim. Tesekkur ederim aciklayici olmus. Galileo simdi yasasaydin neler yapardin acaba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu