Genel Kültür

Genç Kızlar İçin Cilt Bakımı : Sivilceler

Üstüste bir kaç sivilce, akne belirtisi değildir. Ama bu sizin için bir sinyal olabilir. Genç yaşlardaki ergenlik sivilcelerini ömür boyu yüzünüzde taşımak istemiyorsanız, çok dikkatli olmalısınız. Özellikle yüz temizliğine büyük özen göstermelisiniz.

Tek bir sivilce ender olarak yalnız çıkar. Zira onu başkalarının da izlemesine sivilce sahibi hemen açık davetiye çıkartır sanki. Bir sabah kahvaltıya oturduğunuzda anneniz, “Ne olmuş burnunun üzerine?” diye sorabilir. “Yoksa yeniden sivilceni mi sıktın?”

“Tabi ki , sivilcemi çoktan sıktım dahi, zira burnumun üzerine gelip konan o şey görmemezlikten gelinecek gibi değildi”. Ne küçük bir kabartıdır o, ne de küçük ve suçsuz bir siyah noktacık.

Kocaman, sapsarı bir sivilcedir o ve burnun üzerinde daha fazla kalmasına destur yoktur. Ya okulda alay ederlerse? Sıkmaktan başka çıkar yol yok. Üzerine biraz anneye ait yüz toniği, biraz da pudra, oldu bitti işte. Fakat insan sadece yüzünde çıkan ilk sivilceyi bu kadar hafife alabilir. Zira annenizin de size anlatacağı gibi yaptığınız işlem çok ters reaksiyon gösterecektir. Tek bir sivilce kazara çıkmış olabilir, onu izleyen diğer ikisi de bir iltihaplı sivilce belirtisi değildir. Bilhassa adet dönemlerinde. Fakat yeniden de ehemmiyetli bir ikaz işareti olduğunu sakın aklınızdan çıkartmayın!. Her genç az veyahut çok, yüzündeki aknelere karşı bir savaş vermiştir. Sivilcelerin gittikçe çoğalmasını istemiyorsanız, şuurlu davranmanız gerekir.

 

sivilce-izleri-nasil-gecerŞayet fırsat bulursanız, bir uzmana giderek yüzünüzü temizletin. Ya da haftada en az bir defa yüzünüze buhar banyosu uygulayarak küçük siyah noktaları kendiniz temizleyebilirsiniz. Fakat doğru bir şekilde yapmanız gerekir!. Her iki işaret parmağınıza temiz ve yumuşak bir kağıt mendile sarın. Siyah noktanın yanındaki cildi iki yana gerdikten sonra, aşağıdan yukarıya doğru hafifçe bastırın. İçindekinin kolayca dışarı çıkması gerekir. Şayet olmuyorsa sakın fazla uğraşmayın. Yoksa cildi yaralar ve iz kalmasına yol açarsınız. Kırmızı ve sarı olan sivilceler hiç bir vakit sıkılmamalıdır. Fakat bunlarla da başa çıkmanın bir yolu var. Hem de özel bir bakım metoduyla: İlk dikkat etmeniz gereken temizlik. Yüzünüzü havluyla kurulamaktan vazgeçmelisiniz. Zira havlu bakterilerin çoğalması için en ideal taban olduğundan yüzünüzdeki sivilcelerin de adedini de arttıracaktır. Yüzünüzü kurulama kağıtları ile yahut sadece elinizle kurulayın. Temiz olmayan bir ciltle başa çıkmanın ikinci yolu da iyi bir bakım uygulamakla olur. Şayet düzenli bir şekilde cilt bakımı uygularsanız, büyük yararını görürsünüz.

Yapacağınız iş bir sabah, bir de akşam olmak üzere günde iki sefer yüzünüze vakit ayırmaktan ibarettir. Ayrı olarak ilk sivilceyle beraber sigara, tatlı ve pastalara da son verin. Belki böylelikle tamamiyle sigara içmekten vazgeçebilirsiniz. En az dört hafta müddetle aldığınız gıdalara dikkat eder, tatlı ve kızartma gibi yiyeceklerden sakınırsanız, vakit kaybetmeden yararını görürsünüz.

 

Yüzde Sivilce Yapan Gıdalar Hangileridir?

Yüzdeki sivilcelerin oluşumunu birçok nedeni olsa da, günlük Yüzde Sivilce Yapan gıdalarımızın da bunda belli rolü var.

Yüzde Sivilce Yapan Diyet yapanlar için tasarlanmış içecekler:

Böyle içeceklerin içerdiği maddeler yüzde sivilce oluşumunu başlıca nedenlerinden biridir. Cildin pH seviyesini düşüren böyle yapay içeceklerden uzak durup evde hazırladığınız doğal meyve sularını ve kompostoların içmek daha önerilir.

 

Yüzde Sivilce Yapan  İşlenmiş gıdalar:

Marketlerde satılan paketlenmiş gıdalar, hazır meyve suları, pizza, hamburger vb. böyle besinler arasındadır. Bu besinlerin içinde özel kimyasal maddeler olduğu için alerji da yaratabilir. Size bu besinlerden hangisinin etkileyip, hangisinin etkilemediğini test ederek kontrol edebilirsiniz.

 

Yüzde Sivilce Yapan Baharatlar

 

Aşırı baharatlı gıdalar kullanmanız sindirim sürecine zarar verebilir. Bu durum ise ciltte sivilcelerin oluşmasına neden olur. Eğer baharatların yüzünüzde bazı sorunlar yarattığını gözlem etmişseniz, bundan uzak durmaya çalışın.

 

Yüzde Sivilce Yapan Şekerler

Aşırı kabul edilmiş şeker de yüzde sivilcelerin oluşmasına neden olabilir. Çünkü sürekli şirniyyatla beslenmek sivilceye neden olan hormonları işe düşürüp onların artışa yol açabilir. Çikolata ve diğer şekerli gıdalar da bunun oluşmasına yol açabilir.

 

Yüzde Sivilce Yapan Karbonhidratlar

 

Un, makarna, ekmek gibi tahıl ürünleri de aşırı kullanıldığında yüzdeki sivilcelerin artmasına neden olur. Karbonhidrat ve şekerin birlikte kullanılması ise bunu daha da kaçınılmaz olur.

 

Yüzde Sivilce Yapan Yağlar

 

Margarin, defalarca kullanılmış bitkisel yağlar da sivilcelerin oluşmasına yol açıyor. Eğer bu yağlardan kullanırken yüzünüzde sivilcelerin oluştuğunu veyahut da arttığını gözlemlediklerini ediyorsanız, zeytin yağından kullanmanız önerilir.

 

Yüzde Sivilce Yapan Tuz

 

Tuz deri dokusunda şişme ve şişkinliğe yol açıp yüzünüzün güzel görüntüsüne zarar getirebilir. kidalanarken tuzun hacminin aşırı olmamasına dikkat edin.

Et, pirinç, sebze, fasulye vb. gibi gıdalardan kullanmadan önce iyice yıkayın.

 

Belirtelim ki, sayılan tüm bu gıdalardan tamamen vazgeçmek mümükün değil. Ama şart yararlanmak ve belirlenen sınırı aşmamaktadır.

Başa dön tuşu