Genel Kültür

Google Play Store Şifremi Unuttum? Nasıl Sıfırlarım? Resimli Anlatım

Google Play gündelik hayatın vazgeçilmezleri arasında içerdiği programlar sayesinde yer aldı. Android kullanıcıların olmazsa olmazı Google Play, içinde kullanıcıların ve Google’nin kendi yayınladığı milyonlarca program yer alıyor. Android uygulamalı cep telefonların vazgeçilmezi Google Play uygulaması kullanıcıları şifrelerinin çalınması ya da unutulması gibi konulardan şikayetçi. Bir Gmail hesabına bağlı olan Google Play uygulaması mail adresinin çalınmasıyla sahibinin erişimine kapatılabiliyor. Özellikle daha önce alış-veriş yaparak kredi kartı bilgilerini kaydeden kullanıcılar bu konuda oldukça sorun yaşamaktadır. Çalınan bilgileriyle uygulamalar tek tuşla satın alınırken, bankaya yapılan şikayetler karşılıksız kalabilmektedir.

 

Sizinde bir Google Play hesabınız var ise, kart bilgilerinizi kaydetmemenizi öneririz. Hesabınızın çalınmasıyla yüklü faturalarla karşılaşabilirsiniz.

Google Play Store Oturum açma ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz?

Google Play Store Şifremi bilmiyorum
Google Play Store Kullanıcı adımı bilmiyorum.
Google Play Store Oturum açarken başka sorunlar yaşıyorum

Google Play Store Şifremi Unuttum Nasıl Sıfırlarım?

Kullandığınız mail adresini hatırlıyorsanız sıfırlama işlemini kolayca yapabilirsiniz.

https://www.google.com/accounts/recovery?hl=tr&ard=AHwGkRmVFS1z76lLCxY77yyTXk_cShvEpKsYYGXi1XqkMN3E1LcODLN6a1wcfw8ICfAzhBYOX83CC0Fv6CzwZvTN2wQkoLm5lS5HGe5VUdp2hZPIWfLu4lNP6I-KsZlnYYqal9jc0BbnFhh9hgG4iVf2WLwX04MB2Q

Yukarıda yer alan linki kullanarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Şifre sıfırlama işlemi resimli olarak anlatılmıştır.

Linki açtıktan sonra sizden Google Play Store kayıtlı mail adresinizi girmeniz istenecektir.

Google Play Store Şifremi Unuttum
Google Play Store Şifremi Unuttum

 

Mail adresini girdikten sonra sizde şifreniz istenecektir. Şifrenizi hatırlamıyor yada çalındığını düşünüyorsanız “Farklı bir soru deneyin” seçeneğini tıklamanız şifrenizi sıfırlamak için size farklı seçenekler sunulacaktır.

play store sifre sifirlama

“Farklı bir soru deneyin” dedikten sonra hesaba bağlı olarak sizden farklı şekillerde hesabınızın şifresini sıfırlamanızı isteyecektir. Bunlardan biri ”

Oturum açmak için cihazınızda bir istem alın ve Evet‘e dokunun” yani giriş yaptığınız cep telefonunuzdan bir onay kodu isteyecektir. Cep telefonunuz yanınızda ise gönder demeniz ve cihazınızın internete bağlı olduğundan emin olmanız gerekir.
Cep telefonunuz yanınızda değil yada kodunuz gelmedi ise tekrar “Farklı bir soru deneyin” seçeneğini tıklamanız gerekir. Karşınıza bu defa “Bu Google Hesabı’nı ne zaman oluşturdunuz?” sorusu gelir.

play store sifre sifirlama 4
Hesabınızı oluşturma tarihini hatırlamıyorsanız yakın bir tarih girmenizde bazen işinize yarayacaktır. Bu seçeneğide hatırlamıyorsanız tekrar “Farklı bir soru deneyin” seçeneğini kullanmanız gerekir.
Karşınıza çalınan/şifresini unuttuğunuz hesabı oluştururken belirlediğiniz 2. mail adresinizi girmenizi isteyen seçenek gelecektir. Bu seçenek için mail adresini belirtmiş olmanız gerekir. Google inceleme yaptıktan sonra hesabın size ait olduğuna ikna olursa size yeni şifrenizin yer aldığı bir mail gönderecektir. Bu sayede şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

play store sifre sifirlama 5

 

 

Bu adım şifrenizi değiştirmek için size sunulan en son seçenektir. Farklı bir soru deneyini tıklamanız bir işe yaramayacaktır. Karşınıza

“Google, bu hesabın size ait olduğunu doğrulayamadı.” yazısı gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu