Sağlık

Göz Yanması Neden Olur

Göz Yanması Nedir

Dünyaya açılan penceremiz, hayatla olan bağımız gözlerimizin, bazı rahatsızlıklar ve sebepler sonucunda yanma hissine bürünmesi oldukça muhtemeldir. Dünyadaki her şeyi görmemizi, gördüklerimizi beynimize göndererek algılamamızı sağlayan gözlerimiz, gündelik yaşantımızda tüm işlerimizi halletmemizde birinci görevi alan, ayrıca hayatımızı olumlu ve düzgün bir biçimde yürütmek için gereklidir. Gözlerimiz, oldukça önemli bu işlevleri yaptığı dönem içerisinde, bazı rahatsızlıklara erişeceği gibi, insanların istemediği durumlara bürünebilirler. Gözlerde direkt olarak sorun olmamasına rağmen, vücudun diğer bölümlerinde oluşacak sorunların, gözlere vurması da, belli olumsuzluklara neden olabiliyor.

Gözün herhangi bir bölümünde olabilecek, ancak en fazla göz pınarında hissedilen yanma hissiyle birlikte hissedilen ağrı ve sulanmayla beraber gerçekleşen duruma göz yanması denir. Göz yanmaları, direkt olarak hastalık gibi düşünülebildiği gibi, gelebilecek diğer hastalıklarında belirtileri olabiliyor. Bu nedenle, vücudunuzda oluşacak farklı bir rahatsızlığın önüne geçmek için, göz yanması hissi geldiği zaman, direkt olarak doktora başvurmalı ve bu durumu hafife almamalıyız.

göz yanması sebepleri
Göz  Yanması Sebepleri

Göz Yanmasının Nedenleri

Göz yanmasının nedenlerine geldiğimiz zaman, karşımıza birçok sebep çıkıyor. Bu nedenlerin birçoğu bilinen sebepler olmasıyla birlikte, konulacak ilk kanıda da, tedavi sürecini olumlu etkilemesi için doğru tespit edilmelidir. Göz yanmasının nedenlerini 3 ana başlıkta toplayabiliriz.

İlk olarak çevresel koşullar buna örnek gösterilebilir. Çevresel nedenler; çok kirli olan hava, sigara dumanına büyük ölçüde maruz kalmak, güneşin önünde uzun süre beklemek, havuz suyuna konulan klorla gözlerin temas edilmesi, rüzgarlı günlerde gözümüze giren nesneler, tozlar, saç spreyleri ve saç boyası buna neden gösterilebilir.

İkinci koşullar ise, hastalık nedenleridir. Hastalık nedenleri; göz nezlesi olmak, göz kuruluğu rahatsızlığı, gözlerin yorgunluğu, bakteriyel enfeksiyona maruz kalmak ve ışık korkusundan meydana gelen sebeplerdir.

Ve son olarak alerjik nedenlerden dolayı göz yanmasının sebeplerindendir. Alerjik sebepler; polenler, küf mantarları, hayvanlardaki kepekler, parfümler ve kolonyalar neden olabilecektir.

Tüm bunları bilmeniz, aynı zamanda çözüm süresinde de dikkat etmeniz gereken durumları sizlere sunmuş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu