Ne iyi Gelir

Hangi Tür Yağ Kullanmak Sağlıklıdır

Yağ Neden Önemlidir?

Yağlar vücudumuz için her anlamda gerekli olan enerjinin en önemli kaynakları arasındadır. Her bir gram yağ içerisinde 9 kalori yer almaktadır. Doktorlar tarafından önerilen günlük yağ alımı günlük gereksinim olarak yer alan kalorinin % 25-35’ini karşılaması gerekmektedir.

Yağ Türleri

Doymuş yağ asitleri: Hayvansal kaynaklı olarak yer alan besinlerden tavuk, kırmızı et, tereyağı ile beraber bitkisel besinlerden elde edilmektedir. Kolesterol seviyelerini yükseltmektedir.

Doymamış yağ asitleri: Doymamış yağlar ise vücudun gereksinim duyması durumunda zorunlu yağ asitlerinin en iyi kaynakları arasındadır.  Oda sıcaklığı içerisinde sıvı halde yer almaktadır.

Yağ Çeşitleri

Zeytinyağı

En çok salatalar içerisinde kullanılır. Ege mutfağının vazgeçilmezi olan zeytinyağını yemeklerde rahatça kullanabilirsiniz.

Kanola yağı

Salatalarda ya da ısıya dayanıklılığı nedeniyle bütün sıcak yemeklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Mısır özü yağı

%16 oranında doymuş yağ oranı içermektedir. Karadeniz mutfağının vazgeçilmezidir.

 

Hangi Yağ Nerelerde Kullanılmalı?

 Yağlar vücudumuzun her anlamda işleyişi için büyük bir önem arz etmektedir ve dengeli olduğu sürece yağ tüketiminden korkulmaması gerekmektedir. Omega yağ asitlerinin yeterli derecede alınması amacıyla bitkisel yağları değiştirerek kullanabilirsiniz. Bu yüzde salatalarda zeytinyağı, sıcak yemeklerde ayçiçeği, kanola ve mısırözü kullanabilirsiniz. Ara öğün esnasında her gün 2 -3 tam ceviz ya da 10- 15 fındık veya badem kullanarak sağlığınızı en iyi şekilde koruyabilirsiniz. Sizde sağlığınıza dikkat ediyorsanız en doğru yağları tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu