Sağlık

Hapşırığı Tutmanın Zararları

hapşırık
İnsanlar öksürmek istediğinde yavaşça elini kapatarak öksüre bilirken, hapşırmaya izin verdiği kendine hâkim olamıyor. Bunun neticesinde olup olmadık yerde hapşırığı tutmaya çalışmak veya onu engellemeye çalışmak o anki durumu kurtarmış gibi düşünülebilir. Bu tamamı ile yanlış bir kanıdır. Hapşırığı engellemek için burun deliklerinizi sıkmak veya ağzınızı kapatmaya çalışmak sizi o an hapşırığı durdurmanıza yardımcı olabilir. Ama bunun neticesinde, kulak zarlarınıza ve sinüslerinize zarar verebilirsiniz. Ayrıca kulak enfeksiyonuna da neden olma durumu ortaya çıkabilir.

Hapşırığın Nedeni Nedir?

Çoğu insan neden hapşırdığını bilemez. Bazıları sadece tutar, bazıları ise vücuttan atılması gereken bir sıvının olduğunu bilir ve ne olursa olsun, hapşırmasına izin verir. Hapşırığın asıl nedenleri;

  • Havanın ısınma ve mevsime göre alerjiler nedeni ile hapşırma durumu oluşabilir.

  • Alerjik kaynaklı hapşırmalarda 2 – 3 kez hapşırma durumu olur.

  • Havanın soğuk olması, bir burun akıntısı üretir ve bu akıntı vücuttan atılması için hapşırma gerçekleşebilir.

  • Hapşırmayı kötü bir şey olarak algılamayın, hapşırmak vücuttaki istemsiz bakterilerin atılmasını sağlar ve bu yüzden hapşırma isteği gelir.

  • Yediğiniz bir besinin etkisi sonucunda hapşırabilirsiniz.

  • Mevsim değişikliklerine karşı alerji durumunuzun varsa, hapşırabilirsiniz.

Hapşırığı Tutmak Zararlı Mıdır?

Sizin hapşırığı tutmanız, oluşan iltihaplı salgıyı östaki borusuna gönderip ve de orta kulağa geri göndermesi ile birçok hastalığın başlangıç sebebi olmasını sağlamaktadır. Eğer hapşırma isteğiniz geldiyse, bir peçete yardımı ile eğer hiçbir imkanınız yoksa kolunuzu uzatarak hapşırabilirsiniz. Ayrıca hapşırmak zararlı diyerek dışarıya doğru hapşırmanız ve yakın çevrenizde ortam da bulunan insanlar varsa, onlara sizin bir hastalığınız varsa bulaşabilir. Bu yüzden hapşırığı tutmanız size zararlı, korumasız bir şekilde de başkasına hapşırmanız onun sağlığı açısından zararlı bir durumdur.

Hapşırmak Utanılacak Bir Şey Midir?

Tamamı ile bunu ihtiyaç olarak düşünebilirsiniz. Tıpkı öksürmek gibi tek farklı aşırı güçlü bir hava çıkma neticesiyle ve salgının çıkması ile kötü bir şekilde görülebilir. İşte bu yüzden fırsatınız varsa uzaklaşarak, fırsatınız yoksa salgının çıkmaması için kapatarak hapşırmanız sağlığınız açısından daha önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu