Sağlık

Helikobakter Pylori Enfeksiyonu ve Tıbbi Tedavisi

Kronik enfeksiyona neden olan ve sağlık sorunları yaşatan en önemli mikrop helikobakter pylori bakterisidir.

Helikobakter pylori, insan midesinin iç yüzeyini enfekte edip orada sürekli bir iltihap (gastrit) oluşturan bakteri türüdür. Bu bakteri, ülserlerin en sık sebebidir.

Helikobakter pylori enfeksiyonu, mikrobu barındıran yiyecek ve içeceklerin ağız yoluyla alınması ve kişiden kişiye bulaşma yöntemiyle edinilmektedir. Bu enfeksiyon kalabalık ve alt yapısı iyi olmayan toplumlarda daha sık görülmektedir.

Helikobakter pylori mikrobu bulaşmış bireyler mikroba yönelik uygun bir tedavi verilmediği durumlarda genellikle yaşam boyu bu mikrobu taşırlar.

Helikobakter pylori mikrobu bulaşmış bireylerin önemli bir kısmında 12 parmak bağırsağı veya midede ülser meydana gelmektedir. Ayrıca, helikobakter pylori  enfeksiyonunun mide kanseri ve MALT lenfoma denilen sindirim sistemi tümörü ile de ilişkisi bulunmaktadır.

Helikobakter Pylori Tanısı Nasıl Konur?

Helikobakter pylori tanısı, endoskopi, kan tetkikleri veya nefes testiyle konulabilir. Nefeste üre testi ile teşhis edilebilir. Endoskopide mide ülseri varsa helikobakteri veya kanser riski için biyopsi alınır. Helikobakter pylori saptanırsa antibiyotik tedavisi başlanır ve 3 ay sonra tekrar endoskopi yapılması şarttır.

helikobakter5Helikobakter Pylori Nasıl Tedavi Edilir?

Helikobakter pylori  bir bakteri olduğu için antibiotikler ile tedavi edilebilmesi gerekir, ancak, bu bakterinin mideden tamamen yok edilmesi oldukça zordur. Bunun sebeplerinden birisi mikrobun yerleşim yeri olan mide yüzeyinde kalın bir mide sıvısı bulunması ve bu ortama yüksek konsantrasyonda antibiotiğin geçişinin zor olmasıdır. Çoğu tedavi rejimleri 7-28 gün boyunca birden fazla ilacın alınmasını içermektedir. Bu ilaçlar arasında bir veya iki antibiyotik ve beraberinde mideden asit salgısını kontrol eden bir ilaç bulunmaktadır. Mikrobun ilaçlara direnç kazanması sonucu enfeksiyon tekrarlayabilir.

Helikobakter Pylori Yok Edici Tedavi Kimlere Uygulanır?

veya

Kimlere Helikobakter Pylori‘yi Yok Edici Tedavi Verilmelidir?

Peptik ülser tanısı kesin olarak konulan ve helikobakter pylori mikrobu bulaşmış kişilere, helikobakter pylori mikrobunu yok edici tedavi uygulanması gerekir. Bu hastalar tamamen helikobakter pylori mikrobundan temizlenebilirlerse, genellikle, ülserden kalıcı olarak kurtulabilirler.

Helikobakter pylori mikrobu bulaşmış, ancak, herhangi bir şikayeti olmayan kişilere helikobakter pylori mikrobunu yok edici tedavi uygulanması gerekmemektedir.

Ailesinde mide ve sindirim kanalı kanseri bulunan kişilerin helikobakter pylori yönünden incelenmesi gerekebilir.

Demir tedavisine dirençli kansızlık (anemi), karın ağrısı ve büyüme geriliği olan çocuklarda da helikobakter pylori mikrobunun araştırılma ve tedavisi uygun olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu