İlk nükleer enerji santrali

Günümüzün ve geleceğin en önemli enerji kaynaklarından biri olan Nükleer enerji, atomun çekirdeğinden ayrılan bir enerji türüdür.

Nükleer enerjinin keşfedilişi

Nükleer enerji, ilk kez 1896 yılında Fransız fizikçi Henri Becquerel tarafından kazara, uranyum maddesinin fotoğraf plakaları ile yan yana durması ve karanlıkta yayılan X-Ray ışınlarının fark edilmesi ile keşfedilmiştir.

İlk nükleer enerji santrali

Nükleer güçten elektrik

Nükleer güçten elektirik ilk defa 1951‘de ABD’de Arco’daki deneme merkezinde elde edilmiştir.1976 yılında ABD’de çalışan nükleer reaktör sayısı 55′e ulaşmıştır.Yine bu yılda 160′a yakın nükleer reaktörün yapımına başlanmıştı.

Nükleer enerji için ilk santral

Nükleer enerji elde etmek için ilk santral ise, 27 Haziran 1954′de Sovyetler Birliğinde(Rusya) Obninsk yöresinde kuruldu.Burada üretilen elektrik enerjisi, sanayi ve tarımda kullanıldı.Tabi daha sonra şehirler için de kullanılmaya başlandı.

Şuan dünyada 400′den fazla nükleer enerji santrali var ve bunlar dünyanın toplam elektrik ihtiyacının ancak %15′ini sağlayabilmektedir.

Türkiye’nin nükleer santralleri

Türkiye’nin halihazırda santralleri yok fakat tüm itirazlara karşı Mersin Akkuyu‘da ve Sinop‘da nükleer enerji santrallerinin yapımı için anlaşmalar yapıldı.Hatta Akkuyu’daki santral 2019′da elektrik üretmeye başlayacak.Sinop’da ki tesisin ise henüz yapımına başlanmadı.

İlk nükleer enerji santrali

Sinop nükleer santral projesi

Türkiye’deki nükleer enerji faaliyetlerini takip etmek isterseniz, devletin resmi sitesine bir göz atabilirsiniz.

http://www.nukleer.gov.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here