Genel Kültür

İnternet Nedir-İnterneti Kim Buldu

İnternet hem sosyal hayatımızda hem iş hayatımızda olmak üzere her alanda hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Aslında internetin çok kısa bir geçmişi vardır. 50 milyon civarında bulunan kullanıcı kitlesine 5 yıl kadar kısa bir zaman zarfında ulaşmayı başarmıştır. İnternetin icadı ile ilgili Vinton Cerf isminde 1970’li senelerde üniversiteden daha yeni mezun olmuş 20 yaşlarında bir matematik mühendisinden söz etmek lazım.

Amerikan Savunma Bakanlığı ile bazı Amerikan Üniversiteleri tarafından hayata geçirilen bir proje günümüzde sanal alemin temelini oluşturuyor. 1960 senelerinde savunma bakanlığının isteği üzerine olası herhangi bir felaket senaryolarının ardından dahi işlevselliğini koruyabilecek bir iletişim sistemi yaratmak amaçlı ARPANET adı altında başlatılmış olan bir askeri projedir. 1960 senelerinde başlamış olan bu proje ancak 1970 senesine gelindiği zaman hayata geçti.

Arpanet ilk başlarda özel kullanıcılara yasak olunup sadece 15 bilgisayarın bağlı olduğu ve bunun dışına çıkılmayan bir ağdan ibaretti. Elektronik posta icat edildikten sonra ilk elektronik postasını yollayan İngiltere kraliçesi İnternet düşüncesinin daha popüler hale gelmesinde etkili olmuştur.

 

Vinton Cerf 1970 senelerinde genç bir matematik mühendisi idi. Duyma engelli olan karısının hayat şartlarını kolaylaştırmak ve iletişimini sağlaması amacı ile interneti icat etti. Vinton Cerf üniversiteyi bitirdiğinde kulakları duymayan Carrinne’ye sevdalanmıştı. Carrinne hiç kimseyle iletişim kuramıyor ve konuşamıyordu.

California üniversitesi matematik mühendisliğinde bilgisayar arası bilgi transferlerinde çalışan Cerf’in tek dileği karısını mutlu etmek idi. O zamanda İnternet sadece askeri amaç ile kullanılan bir sistem idi. Cerf İnterneti geliştirmiş olan bilim adamları arasında idi. Fakat cerf daha değişik bir şey yaparak İnternet karsının da kullanabileceği şimdiki hale getirdi. Eğer ki Cerf bunu yapmasa idi İnternet denilen ucu bucağı belli olmaya dünyada kimse istedikleri bilgilere ulaşamazlardı. İnternetin Türkiye’ye gelmesi ise 1994 yılında olmuş ve geldikten sonra yoğun ilgi görmüştür. İnternet 7 den 70 e herkesin kolaylıkla kullanıldığı şu dönemde oldukça gelişmiş ve halende gelişmekte olan bir teknolojik üründür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu