Vücut Gelişimi

Interval Training Nedir?

Intervaltraining ve ağırlık çalışmasıyla daha kuvvetli ve daha dayanıklı bir vücuda sahip olmak istemez misiniz? Intervaltraining kavramını ilk kez duymuş biriyseniz, size Türkçe’de aralıklı antrenman gibi bir anlama geldiğini söyleyebiliriz. High-intensityintervaltraining (HIIT) dediğimiz ise yüksek şiddetli aralıklı antrenman anlamına geliyor. Bu antrenman türünde, kısa bir süre boyunca vücudunuza üst seviyede yükleniyorsunuz, sonra dinleniyorsunuz. Bunun tekrarı tam olarak HIIT oluyor.

 

Dayanıklık antrenmanı yapmak güç arttırıcı antrenmanların yapılmasına engel niteliği taşıyabilir, çünkü dayanıklılık antrenmanı farklı biyokimyasal yolların önünü açarak hem gücün artmasına hemde dayanıklılığın artmasına yol açar. HIIT son derece etkili bir antrenmandır, güç kazanmaya da yardımcı olabilir.

 

Britanya’daki Loughborough Üniversitesi’nde JamiePugh önderliğinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki, HIIT ile dayanıklılık egzersizleri bir araya geldiğinde, mTOR sinyal yolağı aktif hale gelir ve myostatin proteininin etkisi bastırır. (Myostatin, kasların büyümesini engelleyen bir protein.) HIIT ile ağırlık çalışmasının tek bir çalışmada birleşmesi, aynı anda hem güçlü hem de dayanıklı bir vücut yapmak için oldukça etkili bir yoldur.

Bir Yorum

  1. Ilk kez duydum. Biraz daha bilgi olabilirdi. Nasil yapildigi gibi. Yinede guzel bir yazi. Spor yapmanin farkli yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu