Sağlık

Karın Şişliği Nasıl Giderilir?

Karın Şişliği Neden Olur?

Karın bölgemizde kilo ile alakalı olan şişlikler haricinde, çoğu zaman yediğimiz yemeklerden ya da başka sebeplerden kaynaklanan karın şişliği ortaya çıkmaktadır. Karın şişliğine neden olan bağırsak ve midedeki gaz birikmesi şiddetli karın ağrısına ve karnımızda şekil bozukluğuna yol açar.Yediğimiz yemekler dışında karın şişliğine en büyük nedenlerden birisi de gündelik yaşamımızda hareketsiz kalmak ve düzenli bir beslenmemizin olmamasıdır.Vücudun hareketsiz kalması sonucunda iç organlardaki kaslar iyice gevşer ve karnımıza baskı uygulayarak karın şişkinliğine sebep olur.

Karın şişliğinden korunmak için yapılması gerekenler;

  • Şişkinliğin baş düşmanı olan gazlı içecekler ve vücuda oldukça zararı olan alkoldür.
  •  Yararı olduğu kadar, vücutta bir o kadar da gaz yapan lahana ve baklagillerden uzak durmak gerekir
  • Genellikle tam tahıllı besinler tüketin. Bu gıdalar bağırsaklarımızın oldukça hareketlenmesini sağlamaktadır.
  •  Yemeğimizi yavaşça ve çiğneyerek yiyelim.
  • Günlük öğün sayısını 3 ile sınırlı bırakın, özellikle kahvaltı yaparken hafif besinler tüketmeye dikkat edelim.
  • Kuruyemiş, patates cipsi gibi gıdalar tüketmekten uzak durun.

 

En Çok Gaz Yapan Yiyecekler?

Doğal olan her besin yararlıdır aslında, günümüzde genetiği değiştirilen besinleri tüketiyoruz. Sürekli genetiği değiştirilen gıda tüketildiğinde vücut kendini koruyamaz hale gelir ve böyle yediğimiz besinler bizlere rahatsızlık verir. Günümüzde en çok mide rahatsızlığına ve şişikliğe/gaza neden olan besinler; Fasulye, Marul, Brokolii, asit içeren meyveler, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi besinler yol açar. Bunlar dışında daha bir çok besin bulunsa da etkileri saydıklarımız kadar yüksek değil.

 

Çölyak hastaları Dikkat!!

Çölyak hastalığı taşıyan kişilerde şişkinlik daha sık görülür. Yediklerinize dikkat etmediğiniz takdirde mideniz sürekli bir rahatsızlık hissi verir. Özellikle buğday ve türevi olan besinleri tüketmeniz bu sorunu tetiklemektedir. Çölyak hastalığının belirtileri arasında; sürekli şişlik hissi, mide ağrısı gibi rahatsızlıklar yer alır. Sizde buğday ve buğdaydan üretilmiş besinler yediğinizde rahatsızlık hissediyorsanız mutlaka Çölyak testi yapmalısınız.

 

Başa dön tuşu