Hayvanlar Alemi

Kedi maması seçimi için 5 ipucu

Kedi maması seçme konusun da kendinizi yetersiz mi hissediyorsunuz?

Oldukça heyecan verici olsa da, evde yeni bir yavru kedi olması yorucu olabilir. Evcil hayvan dükkanları, kusurlu oyuncakların, kedi mamalarının ve kedi besinlerinin sorunsuz ve hatasız olması için göz önüne alındığında faydalı olabilirler, çünkü herhangi bir eksiklik ya da fazlalık olmadığından emin olmak için en iyi seçim yaparlar. Veteriner hekiminizle dengelenmesi ve büyüyen yavru kedi için özel olarak hazırlandığından emin olmak için seçeceğiniz mamanın ne olması gerektiğini konuşmalısınız. İşte size yardım etmek için kedi maması seçimi için bazı ipuçları  en iyi sonuç için, veterinere danışmanız da fayda olduğunu da unutmayın.

1. Kedi Gıda Markasını Akıllıca Seçin

AAFCO yem denemelerine maruz kalmış bir evcil hayvan gıda şirketine ait bir kedi yemi istiyor musunuz? Bu, diyetin spesifik formülasyonunun kusurlu olmadığından emin olmak için kedilerin beslendiği anlamına gelir. Pek çok evcil hayvan gıda şirketi, yemeklerini bir tarife dayalı olarak hazırlar ve mağazalara göndermeden önce gerçek kedilere vermez. Daha iyi evcil hayvan gıda şirketleri bilimsel araştırmalara yatırım yaparlar ve veteriner beslenme uzmanlarıyla, kedilerinizin gelişimi için zararlı olabilecek besin maddelerinde herhangi bir dengesizlik olmadan tamamen dengelenmiş bir yiyecek sunmak için hazırlarlar. Kedi maması seçimi nasıl yapılmalı konusunda ise, aşşağıdaki açıklayıcı metine göz atın.

kedinizz için mamayı doğru seçin
kediniz için mamayı doğru seçin

2. Kaloriye Dikkat Edin

Kedi yiyeceğini, sadece oyun oynayan tüm kediler için söylemiyorum, büyüyerek ne kadar enerji tüketimini telafi etmek için yetişkin kedi mamasın dan daha kalorili olarak alınmalıdır. Kullandıkları kalorilerin yaklaşık yarısı doku büyümesi ve gelişimi için harcanıyor. Onların yediği besin miktarının doğru gelişmesine yardımcı olması için yeterli miktarda besin maddesi sağlaması önemlidir.

Kedi maması seçimi
Kedi maması seçimi

3. Konserve ve Kuru Kedi Mamalarının Karışımını Düşünün.

Kedilerinize, farklı dokulara alışmasını sağlamak için erkenden konserve mama ve kuru mama karışımını sunun. Diyabet veya böbrek hastalığı gibi hayatta daha sonra gelişebilecek tıbbi koşullar, konserveyi bir tedavi planının parçası olarak kullanabilir.

kedi mama karışımı
kedi mama karışımı

4. Kedi Gıda Malzemelerini Kontrol Edin

Kedinizin yemeğindeki maddeler (ve besin dengeleri nasıl oldukları) kedinizin gelişimi için hayati önem taşır. Örneğin bir yavru kedi, kanı, sinir sistemi, esas yağ asidi DHA’ya bağımlıdır. Kediotu diyetleri, beynin, gözlerin ve kulakların hepsinin düzgün geliştiğinden emin olmak için yetişkin gıdalardan daha yüksek bir miktarda olmalıdır.

yavru kediler için besin miktarı yüksek mamalar alın
yavru kediler için besin miktarı yüksek mamalar alın

5. Kedinizin rutin sağlık kontrolleri

Kedinizi sağlıklı bir kiloda tutmak, hayat boyu devam eden sağlığı için çok önemlidir. Kilolu kedi yavruları aşırı kilolu yetişkin kediler gibi yüksek risk altında iken Kilolu yavru kedi düzgün gelişmeyebilir. Bu davranış, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi hastalıklara neden olabilir. Veteriner hekiminiz beslenme programı ile aynı yolda olduğunuzdan emin olmak için her ziyaretinizde yavru kedinin vücut kondisyon skorunuzu ölçtürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu