SağlıkDiyet ve Zayıflama

“Kettlebell sallama” deyip geçmeyin!

“Kettlebell sallama” deyip geçmeyin!

Az ama öz bir antrenmandır Kettlebell ile çalışmak. Kettlebell ile haftada 3-4 gün, 10-20 dakika boyunca yalnızca birkaç egzersiz yapmak bile tüm vücudu çalıştırır. Formda bir vücut için yeterli bir çalışmadır.

 

Bu 19. yüzyıldan kalma alet, güç, kuvvet, esnekliğin ve kardiyovasküler (kalp ve damara ilişkin) dayanıklılığın artmasını sağlar, ayrıca sırt ağrısını önler. Hem eğlenceli, hem etkili hemde güvenli bir antrenmandır.

 

Denton’daki North Texas Üniversitesi’nden Jakob Vingren öncülüğünde yapılan araştırmaya göre, 30 saniyede 16 kilogram ile 12 set şeklinde, kalan 30 saniyede de dinlenilerek yapılan Kettlebell sallama antrenmanı, testesteron hormonunda önemli miktarda bir artışı başlatır, hormonda, kortizol düzeyinde, laktat da ve kalp atış hızında büyümeye yol açıyor.

 

Yani demek istenilen, Kettlebell antrenmanı yalnızca birkaç egzersizden oluşmalı ve uzun bir süre boyunca yapılmamalı.

Kettlebell ile nasıl Çalışılır?

 

ADIM 1

 

_h400_w284_m1_bwhite[1]

 
Kettlebeli iki elinizle, avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde ve ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde tutun. Kettlebell bacaklarınızın arasında olacak şekilde, kollarınızın tam önünüzde aşağı doğru sarkmasına izin verin. Çömelmek üzere alçalın ve kettlebeli, aynı anda ayağa kalkarak yukarı doğru savurun.
 

ADIM 2
_h400_w284_m1_bwhite[1]

 
Savuruşun en üst noktasında, kettlebeli serbest bırakın bu hareketi yaparken ellerinizde ters çevirin. Kettlebeli ayakta duruş pozisyonunda yakalamadan önce, tam bir dönüş yapmasına izin verin.
 

ADIM 3
_h400_w284_m1_bwhite[1]

 
Kettlebeli iki elinizle alttan kavrayarak ve göğsünüzün önünde olacak şekilde tutarak tam çömelme hareketini gerçekleştirin. Ayakta duruş pozisyonuna dönün ve kettlebeli başlangıç pozisyonuna döndürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu