Genel Kültür

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Emlak vergisi ödemek zorunda olmayanlar kimlerdir? Kimler emlak vergisinden muaftır? Emlak vergisini ödeme gereği olmayanlar?

Kanuna göre bazı kişiler emlak vergisinden muaf sayılmışlardır. Peki kimler emlak vergisi ödemez, şartları nelerdir?

Emlak vergisi nedir?

Taşınmazlar için alınan ve 1986 yılından beri belediyeler tarafından tahsil edilen Emlak vergisi dolaysız bir vergi türüdür. Bina, arsa v.b. taşınmaz sahipleri her sene bağlı bulundukları Belediyelere giderek emlak vergilerini ödemek zorundadırlar

 

Kimler Emlak Vergisi Ödemekten Muaftır?

Emlak vergisinden muaf olan kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Özürlüler,

2-Ev Hanımları,

3-Gaziler ve Şehit yakınları,

4-Dul ve yetimler,

5-Emekliler.

Yukarıda sayılan kişilerin Emlak Vergisi ödemesinden muaf olabilmeleri için belirli şartları sağlamaları ve kendilerinden istenilen belgelerle birlikte belediyeye müraacat etmeleri gerekmektedir. Emlak vergisinden muaf olma şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Özürlüler emlak vergisinden muaf olabilmek için nasıl bir yol izlemeli

1- Türkiye sınırları içerisinde tek meskeni olması ve bu meskenin brüt 200 m2 yi geçmemesi gerekir. (Varisli, hisseli vb. ikinci bir mesken ve ya iş yerinin olmaması gerekir)

2- Bu evde fiili olarak ve Nüfus idaresindeki ikametgâh kayıtlarına göre ikamet ediyor olması gerekir. Tam Teşekküllü Devlet Hastanesinden alınan özürlü olduğuna dair raporunun olması gerekir.

Gaziler, şehit yakınları, dul ve yetimler emlak vergisinden muaf olabilmek için nasıl bir yol izlemeli

1- Türkiye sınırları içerisinde tek meskeni olması ve bu meskenin brüt 200 m2 yi geçmemesi gerekir. (Varisli, hisseli vb. ikinci bir mesken veya iş yerinin olmaması gerekir)

2- Bu evde fiili olarak ve Nüfus idaresindeki ikametgâh kayıtlarına göre ikamet ediyor olması gerekir.

 

Emekliler emlak vergisinden muaf olabilmek için nasıl bir yol izlemeli

1- Türkiye sınırları içerisinde tek meskeni olması ve bu meskenin brüt 200 m2’yi geçmemesi gerekir. (Varisli, hisseli vb. ikinci bir mesken veya iş yerinin olmaması gerekir)

2- Bu evde fiili olarak ve Nüfus idaresindeki ikametgâh kayıtlarına göre ikamet ediyor olması gerekir. (Geçici olarak ikamet edenler veya ikinci adres olarak gösterenler yararlanamazlar)

3- Emeklilik gelirinin dışında hiçbir gelirinin olmaması gerekir.

4- Emekli oldukları tarihi gösterir belge ile müracaat etmeleri gerekir.
5- Emekli oldukları yılı takip eden yıldan itibaren muafiyetten yararlanabilirler.

 

Ev hanımları emlak vergisinden muaf olabilmek için nasıl bir yol izlemeli?

1- Türkiye sınırları içerisinde tek meskeni olması ve bu meskenin brüt 200 m2’yi geçmemesi gerekir. (Varisli, hisseli vb. ikinci bir mesken veya iş yerinin olmaması gerekir)

2- Bu evde fiili olarak ve Nüfus idaresindeki ikametgâh kayıtlarına göre ikamet ediyor olması gerekir. (Geçici olarak ikamet edenler veya ikinci adres olarak gösterenler yararlanamazlar.)

3- Müracaat ettikleri yılı takip eden yıldan itibaren muafiyetten yararlanabilirler.

 

Emlak vergisi ödemeleri nasıl yapılır? 

Emlak vergisi yıl içerisinde tek ödeme ile ya da istenilirse iki taksit halinde bağlı bulunulan belediyelere ödenmektedir.

Emlak vergisi Belediyeler tarafından tahsil edilmektedir.

Ayrıca, emlak vergisi mükellef numarası ile PTT havalesi ya da Belediyelerin banka hesaplarına vergi ödemesi şeklinde de yapılabilmektedir.

 

Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Emlak vergisi o yıl için Belediye tarafından belirlenen rayiç bedel üzerinden hesaplanmaktadır. Bina, Arsa ve arazi için emlak vergisi oranları farklılık göstermektedir.

Belirlenen rayiç bedel üzerinden ödenecek vergi oranları şu şekilde:

-Arsa: %6

-Arazi: %3

-Meskenler: %2

-İşyerleri %4

Yukarıda belirtilen oranlar Büyükşehir sınırları içerisinde olanlar için iki katı olarak belirlenmektedir.

Başa dön tuşu