SağlıkBeslenme

Kirazın Faydaları Nelerdir?

Kirazın faydalarının saymakla bitmediğini belirtmek gerek. Her şeyden önce kiraz içerisinde bol miktarda bulundurduğu C vitaminine ilave olarak A ve B grubu vitaminleri de bulundurmaktadır. Bunların yanı sıra kalsiyum gibi kemik gelişimi ve rejenerasyonu için son derece önemli olan mineralleri de bünyesinde bulundurmaktadır.

Kirazın sindirim sistemine son derece önemli faydaları olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kiraz lif kaynağı yüksek bir meyve olduğundan kabızlık türevi rahatsızlıklar için birebirdir. Bunun yanı sıra kirazın içinde yer alan antosiyanin adındaki madde analjezik (ağrı kesici) etkiye sahiptir. Örneğin, baş ağrısı şikayetiyle rahatsızlık çekiyorsanız direk ilaç kullanımı yerine vitamin kaynağı yüksek olan ve ağrı kesici etkisi bulunan kirazı tüketmeniz son derece mantıklıdır.

Kiraz aynı zamanda eklem romatizmasına karşı da son derece etkilidir. İçinde bulundurduğu A vitamini gece körlüğü olarak adlandırılan rahatsızlık için birebirdir. Böbreklerin sürekli olarak çalışmasını sağlaması ile kum ve taşların sökülmesi ve idrar yoluyla atılımı açısından da kiraz oldukça faydalıdır.

Kadınlarda regl döneminde oluşan ödemi ortadan kaldırma ve şişkinlik hissini minimale indirme açısından da son derece önemlidir. Kalp rahatsızlıklarına karşı bir savunma mekanizması görevi de görmektedir. Yani kiraz tüketimi kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskinizde ciddi azalmaya neden olur. İdrar sökücü etkisiyle şişkinlik hissinin ortadan kaldırması da önemli bir etki olarak yorumlanabilir.

Aynı zamanda kiraz, içerisinde bulundurduğu maddeler sayesinde yaşlanmaya karşı cildinizi canlı tutar. Sivilce oluşumunda gözle görülür bir azalma sağlamaktadır. Vücudumuzun temizlenmesinin yanı sıra toksin nitelikteki maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına doğrudan etki eder. Karaciğerin devamlı çalıştırılması da sağlığımız açısından oldukça önemli nitelikteki kirazın faydalarından yalnızca biridir.

Yukarıda bahsettiğimiz kirazın faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek adına, mevsiminde taze kirazların tüketilmesi son derece önemlidir. Tüm bunlara ilave olarak kurumuş saplarının kaynatılmasıyla idrar söktürü etki, menopoz ağrılarında azalma görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu