Kivinin faydaları Nelerdir?

Kültürümüze çok entegre olamasa da sağlık açısından son derece önemli bir yere sahip olan kivinin faydaları da bir hayli fazla. Bünyesinde barındırdığı yüksek miktarda potasyum ve magnezyum birçok alanda olumlu etkilere sebebiyet veriyor. Yüksek lif içeriğiyle beraber de sindirim problemlerinin çözümü açısından önemli bir yer tutuyor. Kabızlık, bağırsakların yeterince çalışmaması gibi durumlarda kivi tercihi son derece doğru olarak kabul edilebilir.

Kivi aynı zamanda C vitamini açısından da son derece önemli bir yer tutmaktadır. Grip, nezle gibi soğuk algınlıkları konusunda tüketiminin gayet olumlu sonuçlar yarattığını söylemek mümkündür. Kanın incelmesini sağlamaktadır. Kılcal damar yapısının güçlenmesine olanak tanıyarak, kan basıncında olumlu etkilere sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda yeterince tüketimi kolesterol ve tansiyonda düşüşe sebebiyet vermektedir. Araştırmalar C vitamini açısından zengin olan kivinin, kollajen sentezini artırdığını da göstermektedir.

Yapılan araştırmalar kivinin yararlarının bununla da kısıtlı olmadığını gösteriyor. Uyku kalitenizin artışıyla daha verimli bir şekilde dinlenmenize olanak sağlamaktadır. Antioksidan etkisi ile de kanser gibi sıkıntılı rahatsızlıkların oluşumuna engel oluyor. Kiviye diyetlerde de sıkça başvurulmasının temelinde egzersiz sonrası kaybedilen elektrolitlerin geri kazanımı konusunda önemi etkisi gösterilebilir.

İlginizi Çekebilir  Yağ Yakımını Artıran Besinler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here