Genel Kültür

Kolaj Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Hayatımızın her anında aslında sanat olması gerekiyor ama sanatın birçok farklı alanları olduğundan, kimin hayatında nasıl bir sanatın olabileceği tamamen kişiye bağlı bir durumdur. Bazıları sahne sanatlarını sevebilirler, bazıları ise el sanatları, fakat her iki sanat dalında da birçok farklı konular bulunmaktadır. Kolaj nedir, nasıl yapılır sorusu için öncelikle bilmeniz gereken ise kolajın el sanatı olduğudur. Kolaj aslında çok basit bir sanattır, fakat profesyonel bir şekilde yapmak isterseniz, eğitimini alabilirsiniz. Eğlenceli bir sanat türüdür ve her zaman, nerede olursanız olun eğer malzemeleriniz varsa yapabilirsiniz. Kolajın asıl anlamı farklı parçaları birleştirerek bir bütün oluşturabilmektir. Örneğin okullarda gazete parçalarından veya farklı el işi kağıtlarından kolaj yapabiliyorlar.

Kolaj Çalışması

Bunun için tek yapmanız gereken, bir tane A4 boyutunda veya daha büyük bir kağıt almak, yapıştırıcı ve aynı zamanda farklı renklerde veya desenlerde kağıtları hazır tutmak. Malzemeleriniz hazır olduğunda ise renkli ve desenli kağıtları küçük parçalar halinde yırtıyorsunuz ve nasıl bir resim yapmak istiyorsanız, ona göre kağıtları beyaz A4 veya daha büyük bir boyutta kağıdın üzerine yapıştırmaya başlıyorsunuz. Kolajda önemli olan yapıştırdığınız kağıtların renkleri ve desenleri değil, o kağıtlarla ne tür şekiller yaptığınızdır. Aklınızda yapmak istediğiniz bir resim olabilir veya bir resim bulup onu bir kolaj olarak gerçekleştirebilirsiniz. Kolay basit bir sanattır, fakat doğru yapabilmek için dikkatli olmak gerekiyor.

 

Sadece kağıtları yapıştırarak oluşturduğunuz bir sanat olduğundan, kolay olmayabiliyor, çünkü detaylarını bile sadece kağıtlardan yapmanız gerekiyor. İnternet üzerinde birçok kolaj örnekleri bulunmaktadır ve nasıl bir şey olduğunu internetteki görsel bölümlerinden anlayabilirsiniz. Kolaj nedir, nasıl yapılır diye birisi size sorduğunda, sizin vereceğiniz cevap farklı kağıtları bir araya getirerek bambaşka bir resim yapmak olması gerekiyor. Kağıt parçalarından resimler oluşturuyorsunuz. Normalde boyalarla ve boya kalemleri ile resimler yaparsınız, fakat bu sanatta kağıt üzerine, kağıttan resimleri ortaya çıkarıyorsunuz. Uzaktan bakınca basit görünebiliyor, fakat yapmaya çalıştığınız zaman, aslında detaylı bir iş olduğunu anlayabiliyorsunuz ve yapabilmek için zamana ihtiyacınız var.

 

Kolaj eğlencelidir ve eğitim sektöründe veya sanat eğitimi sektöründe her zaman bulunan bir sanat alanıdır. İlkokul öğrencilerine veya okul öncesi çocuklarına her zaman yaptırdıkları bir sanat olmaktadır. Çocuklar için kolaj basit görünüyor, çünkü onlar düşünmeden kağıtları bir kağıt üzerine yapıştırıp anlamsız bir şey çıkarabiliyorlar, fakat profesyonel bir şekilde yaptığınızda, kolajdan birçok resim çıkarabiliyorsunuz ve profesyonel bir şekilde yapıldığı zaman, uzaktan baktığınızda da yapılan kolaj bir şeye benzemeye başlıyor. Kolaj nedir, nasıl yapılır diye internetten araştırabilirsiniz ama cevabı çok basit bir şekilde, kağıt parçalarından yapılan bir resim olarak göreceksiniz. Bunun ne kadar zor veya kolay olduğunu, ama eğlenceli olduğunu yapmaya başladığınızda anlayabilirsiniz. Kolaj herkesin yapabileceği eğlenceli bir sanat türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu