Köpek Bakımı

Köpeğinizin dişlerini temizlemek için 5 Adım

Neden Köpeklerin Diş Temizlemesi ve Fırçalaması Önemlidir ?

Diş hastalığı, evcil hayvanlarda sık karşılaşılan bir sorundur ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. 3 yaş üzerindeki köpeklerin% 80’inde bir dereceye kadar periodontal hastalık olduğu tahmin edilmektedir. Periodontal hastalığı olan bir köpek çiğneme sorunu yaşayacaktır her zaman, bakteriler kan dolaşımına karışarak böbrekler, karaciğer ve kalpte hasar ve hastalıklara neden olurlar. Ayrıca, kırık dişler, kedi rezervuar lezyonlar ve diş kök apseleri ağrılıdır ve köpeğiniz için sürekli bir rahatsızlık kaynağı olabilir Köpeğinizin diş sağlığını korumaya yardımcı olabilecek birkaç adım.

1. Köpeğinizin Dişlerini Daha Önceden Fırçalamaya Başlayın

Evde beslenen hayvanınızın dişlerini rutin tüy tarama protokolünün bir parçası olarak yavruyken fırçalamaya başlayın. Bu yavruları, dişlerinin fırçalandığı garip hissedebilir ve korkacak bir şey olmadığını öğrenirler. Bu aynı zamanda sağlığını iyileştirirken köpeğinizle vakit geçirmenin de harika bir yoludur. Ancak, büyük köpeğinizin henüz bir diş fırçalama rutini için  alışamayacağını düşünüyorsanız, umutsuzluğa kapılmayın. Köpeklerin diş fırçalama rutini  oldukça önemlidir dostunuzun sağlığını düşünmelisiniz.

köpeklerin diş fırçalama alışkanlığı
köpeklerin diş fırçalama alışkanlığı

2. Düzenli olarak köpeğinizin dişini fırçalayın.

Her gün en iyisidir, ancak bu mümkün değilse haftada birden fazla kez fırçalayın. Fırçalama zamanlarını her gün aynı saatte ve aynı yerde düzenleyin ve eğlenceli hale getirin. Bu şekilde köpeğiniz bunu bir iş olarak görmeyecek; Köpek diş fırçasını gördüğün de artık, kendisi  bile  unuttuğunuz zamanlarda size getirebilir. :)

Köpeğinizin yaşına bakılmaksızın, bebeğe bakar gibi başlamak isteyeceksiniz. Köpeğinize parmağınızla veya diş fırçanıza özel olarak hayvanla için yapılmış aromalı bir diş macunu tattırarak başlayın ve birkaç dişi fırçalayın. (Not: İnsan diş macunu kullanmayın, çünkü çok fazla yemesine izin verilirse evcil hayvanınız için zehirli olabilir.) Diş fırçalama zamanını bitirdiğinizde, köpeğinizin doğru birşey yaptığını göstermek için bir ödül maması verin.  Zaman ve uygulama ile köpeğiniz sonunda tüm ağzını fırçalamanıza izin verecektir. Bununla birlikte, yalnızca köpek dişlerinin dış yüzeylerini fırçalamanız gerektiğini unutmayın. Köpeğinizin dili iç yüzeyleri temiz tutar. Bu sayede köpeklerin diş bakımı için gerekli hijyeni sağlamış olursunuz.

köpeklerin diş bakımı nasıl yapılır
köpeklerin diş bakımı nasıl yapılır

3. VOHC Seal Onaylı Ürünler Alın

Tedaviler, çiğneme ve ağız temizlemesi gibi rutini fırçalamak için köpeğinize yardımcı olacak pek çok ürün var. Köpek diş macunu da dahil olmak üzere tüm ağız hijyen ürünleriyle VOHC mühürü arayın. Bu, Veteriner Hekimliği Ağız Sağlığı Kurumu tarafından, ürünün belirtilen şekilde kullanıldığında plak ve tartarın azaltılmasında etkili olacağını onayladığını göstermektedir. En etkili ürünlerin “Kontrol plakası” nı içeren bir VOHC mührü vardır.

VOHC
VOHC

Fırçalar Arasında Dental Köpek Yemi Kullanın

Diş hekimliğine hitap etmek için formüle edilen diyetler köpek / kedi diş temizliği arasındaki plak ve tartar kontrol etmek için mükemmel bir seçenektir. Bu ürünler normal çikolatadan daha büyüktür ve dişlerin etrafına sarılıp dişeti hastalığına ve tartara neden olabilecek plak bakterilerin dişlerden çıkarılmasına yardımcı olan küçük bir sünger gibi hareket eden lifli bir dokuya sahiptir. Aralarında seçim yapabileceğiniz reçetesiz seçeneklerin yanı sıra tezgahın üzerinde bulunmaktadır. Bununla birlikte, veteriner hekiminizle diyet değişikliğini tartışarak, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içerecek şekilde eksiksiz ve dengeli bir köpek maması seçtiğinizden emin olun

Dental
Dental

 

5. Veterinerinizle Düzenli Diş Denetimleri Programlayın

Evcil hayvanınızın genel sağlık durumunu değerlendirmek için, her yıl veterinerinizle birlikte köpek için yıllık bir test hazırlamalısınız. Bu ziyaret sırasında herhangi bir endişenizi tartışabilir ve köpeğinizin diş temizliğine ihtiyacı olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Tıpkı insanlar gibi, günlük fırçalama ile bile, evcil hayvanlarımızın bir noktada daha kapsamlı bir diş temizliği yapması gerekecektir. Bir problemin gelişmesini beklemek yerine, hafif diş eti iltihabı ve / veya tartar bulunduğu zaman bir köpeğin dişinin temizlenmesi en iyisidir. Bu, iyi bir diş sağlığını korur ve problem olmaya başlamadan önce hastalığı önler … ki bu da paradan tasarruf etmenize ve evcil hayvanınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur!

köpek diş sağlığı
köpek diş sağlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu