Hayvanlar Alemi

Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hayvanlar alemi içerisinde insanların tek dostu olan köpekler, sadece evlere alınarak beslemekle olmuyor. Evcilleştirilmek üzere alınan köpeklerin ilk olarak eğitimleri tamamlanması gerekmekte olup aynı anda bazı bazı bakımların da yapılması gerekmektedir. Bir köpeğin ömrü yapılacak bakımlara göre belirli olmakla beraber türlerden göre değişiklik göstermektedir. Köpekler, sahiplenildiği andan itibaren evden bir birey olarak görülmeli ve tüm gereksinimleri eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Köpek bakımı ile ilgili bilgi edinmek isteyenler;

Bu küçük dostlar, tamamen bir aile bireyi olarak benimsenmeli ve ev içerisinde yalnız olmadıklarını hissettirmek amacı ile kesinlikle kendi başlarına bırakılmamalıdır. En fazla birkaç saat sürecek bu yalnızlık içerisinde suları temiz tutulmalı, mamaları eksiksiz bir hale getirilmeli ki kendini önemsiz hissetmesin. Bazı köpekler, kendilerini bulunduğu eve o kadar bağlı görürler ki ev sahibi olarak kendilerini, sahiplerini ise misafirleri olarak görmektedir.

Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpek bakımları içerisinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise solucan ve parazitlere karşı yapılması gereken muayenedir. Düzenli olarak veterinerler aracılığı ile yapılan kontroller ile gençlik ve kuduz aşıları yapılmalı, bazı türler için tüy kısaltma işlemi düzenli olarak muhakkak yapılmalıdır. Köpekler, kendilerine değer verilmeleri durumunda sahiplerine büyük bir bağlılık göstererek zarar görmelerini engellemek amacı ile çeşitli savunma yöntemleri işlemektedir.

 

Bir köpek, belirli bir süre eğitim alıp bakımları yapıldıktan sonra sokak hayatı içerisine atılması onlar için hayatın sonu anlamına gelmektedir. Düzene ve ilgiye alışan bu dostlarımız, yalnız kalmaları durumunda hayata küserek kısa süre içerisinde kendilerini öldürmeye dahi kalktıklarını belirtiyoruz. Bu sorumluluğun altına girmeyecek yada belirli bir süreden sonra köpeklerine bakamayacak kişiler güvenilir bir sahip bulamamalarını önermekteyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu