Hayvanlar Alemi

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır

Köpek bakımları konusunda fikirlerimizi paylaşmak adına oluşturduğumuz yazı dizisi içerisinde gündemimizde göz temizliğinin olduğunu belirtmek istiyoruz. Köpek bakımı sırasında göz temizliğinin bir haylı önemli olup dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada olduğunu belirtmek isteriz. Belirli aralıklar ile sahibi olduğunuz köpeğinizin gözlerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Belirli durumlara karşın sadece sizin müdahalenizin yeterli olduğu gibi üst düzey sorunlara karşı veteriner desteğinin alınması gerektiğini belirtmek istiyolöruz.

Köpeğinizin gözünde ara ara yapışkan siyah maddeler görüyorsanız telaşa kapılmanıza gerek yoktur. Islak mendil aracılığı ile kolay bir şekilde bu maddenin temizliğini kendiniz dahi yapabilirsiniz. Bazı durumlar ise oldukça uzmanlık gerektirmektedir. Örneğin buğulu kan iltihaplanmaları, gözlerde kızarıklık ya da akma gibi durumlar çoğu zaman acil müdahale gerektirmeleri nedeni ile veteriner desteğinin alınması gerektiğini bildirmek istiyoruz.

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır

Bir öneri ile yazımıza devam edecek olursak; göz temizliği için köpeğinizin yorgun olduğu saatleri tercih etmenizi  önermekteyiz. Bu şekilde hem sakin bir şekilde köpeğinizle ilgilenebilir, temizlik işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bazı köpekler, hava şartlarına göre hassas durumlara bürünebiliyor. Havada uçan en ufak toz parçası dahi gözlerinin olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Bazı kişiler, köpeklerini araba ile dolaştırırken kafalarını çıkarmalarına izin vermektedir. Oldukça yanlış olan bu davranış, köpeklerinizin gözlerini kaybetmesine dahi neden olabilmektedir.

Ev içerisinde kimyasal maddeler bulunduruyorsanız kesinlikle erişilemeyecek yerlerde muhafaza etmelisiniz.Aksi takdirde köpeğiniz gibi maddelere kolayca ulaşarak hem beden sağlığını, hem de göz sağlığını büyük ölçüde tehlike sokabilecektir. Göz temizliği konusunda detaylı bilgilendirmeleri veterinerleriniz aracılığı ile de edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu