Genel Kültür

Kurşun geçirmez cam neden kurşun geçirmez?

Kurşun geçirmez cam neden kurşun geçirmez?

Kurşun geçirmez cam ile normal cam ilk bakışta birbirlerinin aynıymış gibi görünür, ancak görünüm benzerlikleri burada biter.Sıradan cam tek kurşunla kırılıp paramparça olur.Kurşun geçirmez cam ise, camın kalınlığına ve ateş edilen silahın cinsine göre değişmektedir.Peki cama bu özelliği kazandıran şey nedir?

kursun gecirmez cam

Değişik üreticiler, farklı kurşun geçirmez camlar üretiyorlar; ancak temel olarak üretim biçimi, sıradan cam tabakalar arasına polikarbon malzeme yerleştirerek laminasyon yapmak olarak tanımlanabilir.

polikarbon

(20 mm'lik kurşun geçirmez cam)

Bu süreç sonunda normal camdan daha kalın cam gibi bir malzeme ortaya çıkar.Polikarbon sert ve saydam bir plastiktir ve çoğunlukla da Lexan, Tuffak ya da Cyrolon gibi markalarla birlikte anılır.Kurşun geçirmez cam genellikle 7 mm ile 75 mm arasındaki kalınlıklarda üretilmektedir.
kursungecirmezcam ozellikleri

Kurşun geçirmez bir cam parçasına doğru kurşun atıldığında, kurşun camın dış tabakasını delecek, ancak içerdeki polikarbon-cam malzemesinden yapılan lamine tabakalar kurşunun enerjisini soğutarak son tabakaya ulaşmasını engelleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu