Hayvanlar Alemi

Muhabbet kuşu almadan önce yapmanız gerekenler!

Muhabbet Kuşları, harika Evcil hayvanlardır. Aslında, köpekler ve kedilerden sonra en çok ilgi gören üçüncü evcil hayvanlardır. Muhabbet kuşları en çok, ev ve aile ortamın da mutlu ve keyifli olurlar. Bu yüzden muhabbet kuşunuzu ilk eve getirdiğiniz de, ona sağlıklı bakmalı ve korkutmamalısınız.

 

1- Muhabbet Kuşunuzun  yuvasını/evini hazırlamak.

Muhabbet kuşunuzun evini hazırlayın
Muhabbet kuşunuzun evini hazırlayın

Büyük bir kafes al. Muhabbet kuşlarının kanatlarını uzatmaları için ve çırpınmaları için geniş bir kafese ihtiyaçları vardır. Kuşunuzun iyiliğini düşünüyorsanız, ışık geçiren bir model bulmaya çalışın. Kafes en az 50 santimetre (19.7 inç) D x 60 santimetre (23.6 inç) x 80 santimetre (31.5 inç) W olmalıdır. Ayrıca muhabbet kuşu bakımını bu şekil de daha kolay sağlarsınız.

 • Uzun boylu ve kare bir tepeden daha geniş olan bir kafes almayı deneyin. Muhabbet kuşları yatay olarak uçar, bıldırcın gibi dikey olarak uçmaz. Süslü tepeli kafesler sadece boşluk ve para kaybıdır.
 • Bir muhabbet kuşu, kanatlarını geremez ve bir kafeste düzgün şekilde uçamadığı için dairesel bir kafes satın almayın. Kuş, güvensiz ve korkmuş hissedecektir, çünkü gizlenecek hiçbir köşesi yoktur.
 • Muhabbet kuşları, kanatlarını yayabilmeli ve uçabilmeli. Kafesi oyuncaklar, tabanlar veya diğer kuşlarla doldurmayın.
 • Birkaç kafesi test edin ve kolayca temizleyebileceğiniz bir kafes arayın. Eliniz kafese kolayca girebilir mi? İçinde bir fırça kullanabilir misin? Bu muhabbet kuşlarının on ila on beş dakikada bir temizlendiğini unutmayın!
 • Bir veya daha fazla muhabbet kuşunuz varsa, daha büyük bir kafes satın almalısınız.

2 –  Muhabbet kuşunuz için, kafesine bir banyo yapabiliceği alan oluşturun.

Banyo ekleyin.  Muhabbet kuşları çok lekeli olabilir ama onlar da temiz kalmak ister. Eğlenmek için su altına girmeyi bile severler. Plastikten yapılmış, kafese asabileceğiniz sabit bir mini küvet için en sevdiğiniz pet shop dükkanlarına bakarak bulabilirsiniz. Muhabbet kuşları için erişilebilir olmalı ve dışarıdan tekrar doldurulması kolaydır.

 • Küveti çok fazla doldurmayın. Küvete girdiği her seferinde muhabbet kuşunuzun kafesinin altına dökülmesini istemezsiniz.
 • Küvvet kuşun büyüklüğüne eşit olmalıdır, böylece kendini suya sokabilir.
 • Bir küvet evcil hayvan muhabbet kuşları için harikadır ve onlar bunu çok severler eminiz ama kafes içinde küvet herzaman durmamalı hafta da 2 defa muhabbet kuşunuzun küvetini doldurup kafese koyabilirsiniz. Muhabbet kuşunuz kendine küvetten biraz su püskürtülürse kendisini temizleyecektir, kuş banyosu yapmaları şart değil.
muhabbet kuşunun banyo yapması
muhabbet kuşunun banyo yapması
3 – Muhabbet kuşunuzun oynayabilmesi için, kafesine bir kaç farklı oyuncak ekleyin.

Doğal uzun plastik sopalar özellikle dübel veya plastik peruklarla karşılaştırıldığında mükemmeldir. Ayrıca çok daha iyi görünüyorlar. Yaralanmaları önlemek için levreğin sabit olduğundan emin olun.

plastik oyuncaklar
plastik oyuncaklar
plastik oyuncaklar
plastik oyuncaklar
plastik oyuncaklar
plastik oyuncaklar
 • Çok çeşitli oyuncaklar var. Merdivenler, çanlar, toplar vs. için dikkat et. Muhabbet kuşlarınızı dinamik tutacaklar.
 • Okaliptüs gibi kuşun ahşabının güvenli olup olmadığını kontrol edin. Dubel tünemişleri veya plastik peruklar, ayak egzersizleri eksikliği nedeniyle ayak sorunlarına neden olabilir.
 • Siyanojenik glikozitleri içerebileceğinden Prunus ağaçlarından yapılan uzun çubuklardan ve oyuncaklardan kaçının. Ayrıca meşeden kaçının çünkü ahşap kimyasal içerir. Doğrulanmış kuş ölümleri yoktur, ancak güvenli tarafta olmak her zaman daha iyidir.
 • Kuşların ayaklarının üzerinde zorlandığı için sert çubuklardan kaçınmaya çalışın, ancak bunları kullanmanız gerekiyorsa mümkün olan en düşük noktaya yerleştirin.
 • Muhabbet kuşlarına fazla oyuncak ya da peruk vermeyin. İki ya da üç farklı oyuncak bir muhabbet kuşu için mükemmeldir, ancak kafesin kalabalık olması için kafesini istenmeyen oyuncaklarla doldurulmasını istemiyorsunuz. Muhabbet kuşları’nın daima kafeslerinde ‘zihinsel güçlenmesi’ için oyuncak olması şart, hiçbir oyuncağın can sıkıntısı için veya yaratan tüy çekmeye yol açıcak oyuncaklar olması gerekmiyor!
 4- Muhabbet kuşunuz için en iyi oda sıçaklağını ayarlamanız gerekiyor (DİKKAT!)
muhabbet kuşu için oda sıçaklığı
muhabbet kuşu için oda sıçaklığı

Doğru odayı ayarlayın. Kuşu sıcaklık dalgalanmasının olmadığı sıcak bir odaya koymaya çalışın.(yani sürekli havalandırdığınız bir sıcak bir soğuk olan odaya koymayın). Ilık bir oda, kuşunuzu hareketli ve mutlu tutacak ve ailenin sürekli kullandığı bir oda (örneğin: oturma odası), kuşunuzun yalnız kalmasını önleyecek ve insana alışkın olmayan bir kuş alacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu