Hayvanlar Alemi

Muhabbet Kuşu Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda muhabbet kuşu edinmek kişilerin ya da edinip de bakımı hakkında bilgisi olmayan kişiler için Muhabbet Kuşu Bakımının nasıl olacağı hakkında bazı bilgilerde bulunarak akıllarda bulunan soru işaretlerini gidermeye çalışacağız. Beslenme ve korumaya oldukça fazla  ihtiyaç duyan bu kuş türünün bünyeleri oldukça güçsüz ve dayanıksızdır.

Bakımın ilk noktası barınılacak bir yuvadan geçer. Muhabbet kuşları için görünümü güzel ve içi eğlenceli oyuncaklar ile doldurulması kuşunuzu özel kılarak bağlı bulunduğu çevreye kolayca adapte olmalarına olanak sağlayacaktır. Kafesin yeri kesinlikle değiştirilmemelidir. Kuşlar, yuvalarının yerlerinin değişmeleri durumunda sahiplerine kısa sürede küserek tavır gösterebilirler. Bulunduğu oda içerisindeki ısı kontrol altında olunup ani değişimlere maruz kalmaması konusunda da ayrıca bir uyarıda bulunmak istiyoruz.

2.2

Kafeslerin içerisinde bulunması gerekenlerden de kısaca bahsetmek gerekir ise; Öncelik olarak muhabbet kuşu bakımında unutulmaması gereken tek şey yemdir. Kuşunuzu kaliteli, gramajlar halinde satılan özel yemler ile beslemenizi tavsiye ediyoruz. Suyunun bitmesini beklemeden daima dolu bir şekilde durması kuşlar için oldukça önemli olan özelliklerden birisidir. Bakımlarında kullanılacak gaga taşı daima kafeslerin içerisinde bulunulmalıdır. Kuşlar, belirli aralıklarla uzayan gagalarını kendi imkanları ile kısaltarak sabit bir görünümde kalmalarını sağlamaktadırlar. Bu tür kuşlar temiz havayı ve güneşi sevmeleri ile bilinir. Bazı günler, kafesleri ile balkona çıkarabilir, temiz hava ile buluşmalarını sağlayabilirsiniz. Haftada bir olmak üzere Muhabbet kuşunuzu şampuan yada özel sabunlar ile banyo olmasını sağlayarak hijyenlerini koruma altına alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu