Hayvanlar Alemi

Papağan Eğitimi Ve Bakımı

Bir papağan mı satın almak mı istiyorsun? Harika küçük kuşlar  çocuklar için mükemmel evcil hayvanlardır. Papağanlar büyük papağanlardan bakımı daha kolaydır ve daha sessizdirler.

 1 – Petshop’da papağan yemi arayın. Kuşlar birçok meyve ve sebzenin tadını çıkarıyor. Mümkün olduğunca erken mümkün olan çeşitli yiyecekleri sunmaya çalışın.

  • Unutmayın hiçbir avokado ya da çikolata! Ayrıca, çoğu mevye, papağan kuşları için zehirlidir; bu nedenle, meyveleri dokunan meyve alanını kesin ve tohumun kendisinden atın.
Meyve tohumları
Meyve tohumları

2 – Her gün temiz su sağlayın ve eski yiyecekleri çıkarın. Kafes de iki kaseye sahip olmalısın. Biri yiyecek, bir tanesi su içindir. Su haznesine her gün taze su doldurun. Gündeliklerini her geçen gün değiştir.

papağan kafesi
papağan kafesi

3 – Oyun süresi sağlayın. Kuşunuzu günde en az bir kere kafesinden çıkarın. Bunu kafese uzanarak parmağınızı kuşunuzun göğsünün önüne koyarak, parmağınızı göğsünüze doğru iterek kaldırarak gerçekleştirin. Yakında kuşun parmağında durmalı, sonra parmağınızı kafesden çekip kafesinin etrafında dolaşmasına izin verin.

papağan kafesi
papağan kafesi

4 – Kuşunuza su püskürtün. Kuşlara ya bir su şişesinden püskürtülmelidir ya da sağlıklı tüyler için duş ya da lavaboda oynamalarına izin verilmelidir. Kuş için de çok eğlenceli!

 

kuşunuzun banyo yapmasını sağlayın
kuşunuzun banyo yapmasını sağlayın

5 – Tahta ızgara oyuncakları verin. Papağanlar aynaları sever, ancak her zaman iyi bir fikir değildir. Bazen papağan aynadaki ‘diğer’ papağan’a çok fazla bağlı kalır. Papağanlar genelde çan gibi (çınlama çanları değil, tırnaklarını sıkıştırabiliyorlar) veya diğer gürültülü oyuncakları sever. Kırılmış kağıt şeritlerden yapılmış oyuncaklar da çok iyi. Tabii ki, her zaman mağazaya gidip papağan oyuncakları satın alabilirsiniz.

Papağan çanı
Papağan çanı

Uyumadan,  önce rutin olarak, Kafesi ince bir battaniye veya havlu ile örtün.

kabini örtün
kabini örtün

Kuşunuzun iyi hissetmesi için, ona iyi geceler diyin 🙂

iyi geceler
iyi geceler

Işığı kapatın, tekrar iyi geceler ve yavaşça odadan çıkın. Ses çıkarmamaya çalışın – kuşunuzu rahatsız edebilir!

iyi geceler papağan
iyi geceler papağan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu