Genel Kültür

Paranın İcadı ve Tarihsel Gelişimi

Paranın icadı incelendiğinde ilk kez Lidya’lılar tarafından kullanıldığı tespit edilmiştir. Tarihin en önemli buluşlarından olan paranın icadı ile birlikte günlük hayatta bir çok değişiklik meydana getirmiştir .

Paranın İcadı, Parayı Kimler Buldu
Paranın İcadı, Parayı Kimler Buldu

İlk Parada Kullanılan Ham madde

Lidyalılar döneminde paranın basımında kullanılan ham madde; Paktalos nehrinde yer alan elektron madenlerinden yapılmıştır. İlk paraların üstünde aslan başından meydana gelen bir sembol yer alıyordu.

İlk Paranın Kullanımı

İlk kez basılan bu paralar Kral Alyattes’in döneminde basılmıştır. Para bulunduğu günden bu yana takas etme amacıyla kullanılmıştır. Emeğin karşılığında verilen para bir takas unsuru ile günümüze kadar gelen önemli buluşlardan biridir. Lidyalılar parayı bulduktan sonra ticaret alanında da gelişmeler kaydettiler.

Lidyalılar, Alış-veriş yaptıkları devletlerle daha samimi ilişkiler içine girdiler.Yakın ticaret içinde oldukları Yunanlılarla da ilişkilerini zirveye taşıdılar.

Paranın icat edilmesiyle dönemin en parlak zamanları yaşandı. Yunanistan’da basımı yapılan sikkeler mutlaka gümüş madeninden yapılmalıydı. Bu kural kati bir kuraldı. Ardından madeni sikkeler hızlı oranda yayılmaya başladı ve kullanımı arttı. Paralar gümüş olduğu için polis şehri damgasıyla beraber teminat altına alındılar.

Atinanın İşgaliyle Kullanılan Yeni Para

Büyük İskender Atina’yı ele geçirince değişik bir para yürürlüğe girdi. Büyük İskender’in parası da halk arasınbda hızla yayılmaya başladı ve kullanımı arttı. Ardından yaşanan gelişmelerle beraber paralı ekonomi oluştu. Atina’ da ortaya çıkan ticari canlanma bütün Akdeniz bölgesinde Atina’nın para merkezi haline gelmesini sağladı.

Milattan Önce 5.yüzyılda paranın resmen kullanıldığı ve merkezinin Atina olduğu tespit edilmiştir. Günümüzde artık her ülkenin kendi para birimi bulunuyor ve ülkeler arası değişimler resmi olarak Dolar yada yapılan anlaşma üzerine ülke parasıyla olsa da, gerçekte altın ile yapılır.

İslamiyette Basılan İlk Para

İslamiyet öncesinde Mekke de para olarak gümüş ve altın kullanılırdı. 639 Yılında Hz. Ömer döneminde altın ve gümüş yerine geçen ilk para basımı yapılmıştır. Basılan para 14 krat ağırlığında ve acem paralarına benzetilerek çekirdek şeklinde yapılmıştır.

Osmanlıda Basılan İlk Para

Osmanlının kuruluşunda Selçuklu parası kullanılsa da, ilerleyen zamanlarda Osman Gazi tarafından gümüş paralar basıldı. Basılan ilk paraya Akçe adı verildi.

Osmanlıda ilk kağıt para Abdülmecid tarafından 1840 yılında basıldı. Kağıt para olarak basılsa da kullanım amacı borçlanma amacıyla faizli bono olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu