Güncel

Pire Nedir? Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Pire, Kanatsız olmalarına rağmen zıplama özellikleri oldukça gelişmiş olan , kan ve bitkilerden beslenen bir parazit çeşididir. Pis yapıda olan pirelerin ayak yapıları pençeli olduğundan rahatça tırmana bilirler.

Pire Çeşitleri Nelerdir?

pire çeşitleri
pire çeşitleri

Tahmin ettiğinizden daha fazla pire çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Yer yüzünde yaklaşık olarak 1500 pire türü olduğu bilinmektedir. Pire çeşitleri bulundukları ortama göre değişiklik gösterir. Örneğin kedi piresi, köpek piresi, pamuk piresi, insan piresi, toz piresi gibi bir çok örnek verilebilir.

 

pireler nasıl ürer
pireler nasıl ürer

Pireler üremek için kana ihtiyaç duyarlar! 
Pireler yaşamlarını sürdürebilmek için kana ihtiyaç duyarlar. Sıcak yerlerde yaşayabilen pireler üremek için kana ihtiyaç duyarlar. Yeteri kadar kan depolayan pire üremeye hazır hale gelir ve böylece çoğalarak yaşamlarını sürdürürler.

 

Pire Nasıl Ürer?

Yeteri kadar kan alan pireler yumurta bırakacak erişkinliğe ulaşır, bu süre yaklaşık olarak 2 gün sürer. Beslenme tamamlandıktan sonra yumurtalarını güvende kalabileceklerin uygun ortamlara bırakırlar.  Yetişkin pire sayısı yavru ve yumurta sayısından daime azdır.

 

Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

İnsanların yaşama alanlarını çeşitli böcek ve haşere türleri zaman zaman tehdit edebilmektedir. Bu canlıların ciddi anlamda tehlikeler yarattığı, özellikle de bir takım hastalıkların ortaya çıkmasında doğrudan bu canlıların sebep olduğu ortadadır. En tehlikeli haşere türleri arasında dikkat çeken pireler de bu noktada öne çıkarken, söz konusu canlıların ev ve iş yerlerinden bertaraf edilmesi de son derece elzemdir. Çünkü gerek ev sakinlerine, gerek evdeki bebeklere, gerek ise ev hayvanlarına çeşitli hastalıkların bulaşması pirelerden kaynaklı olabilmektedir. Bunun için de doğru ilaçlama metotları ve uygun ilaçlar ile çözüm bulunması gerekir. Ancak pire ilaçlama işleminin en etkili şekilde gerçekleştirilmesi ve en kalıcı çözümlerin bulunabilmesi için profesyonel ekiplerden yardım alınmalıdır. Burada da devreye promer ilaçlama girmektedir. Söz konusu ekipler bu alanda uzman oldukları için en kaliteli ilaçlar ve en güncel yöntemler ile pireleri evlerden uzaklaştırabilirler.

 

Pire ilaçlama seçenekleri
Pire ilaçlama seçenekleri

Pire İlaçlama İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir? 

Etkili ve doğru bir uygulama için profesyonel ekipler ile çalışılması şarttır. Bunun dışında, uygulamanın ana unsurlarının da doğru bir biçimde ortaya konması gerekir. Kalıcı sonuçların elde edilebileceği pire ilaçlama uygulamaları için şu adımlar dikkatle takip edilir;

  • İlaçlama yapılacak olan alan için keşif gezisi yapılır. Nerede ilaçlama yapılacağı, pireden başka farklı haşere ya da böceklerin ortamda olup olmadığı, evdeki pire yoğunluğu ve diğer genel unsurlar incelenir.
  • Pire ilaçlama ile ilgili genel ve net bilgiler ev sahiplerine ya da iş yeri yetkililerine sunulur. İlaçlama esnasında neler yapılacağı ve ilaçlama sonrasında ne kadar süre ile binaya girilmemesi gerektiği gibi bilgiler iletilir.
  • Evin ya da iş yerinin boşaltılması işlemi uygulanır. Sadece pire ilaçlama ekipleri ilgili mekanda kalır ve ev hayvanları dahil hiçbir canlının ortamda kalmaması sağlanır.
  • Pirelerin yok edilmesi zorlu bir süreç olduğu için en etkili ve en güçlü ilaçların kullanıldığı görülür. Bu ilaçlar ağır kokulu seçenekler de olabilir; çünkü pirelerin ilaçtan etkilenip etkisiz hale gelmeleri için bu tarz güçlü ve kokulu ilaçlara gereksinim duyulabilir.
  • Doğru metotlar ve teknikler uygulanarak, kullanışlı ve pratik cihazlar kullanılarak uygulamalar yapılır. Evin muhtelif yerlerine bu ilaçlar sıkılırken, özellikle de çocukların ya da ev hayvanlarının temas ettiği noktalara kılıf, örtü gibi malzemeler serilerek buralarda sağlığı tehdit edecek izlerin bırakılmaması sağlanır.
  • Pireler çok hızlı hareket eden ve oldukça güçlü bir biçimde sıçrayabilen canlılar oldukları için ilaçların her yere nüfuz edecek şekilde sıkılması ve doğru açılar ile ortama salınması önemlidir. Profesyonel ekipler bunlara da dikkat ederler.
  • İlaçlama işlemleri esnasında pire yumurtalarının etrafta olabileceği de hesaba katılmalıdır. Bir anda binlerce yavru ile çoğalabilen pirelerin bu tarz yumurtalarına da müdahale edilmelidir.
  • Uygulama sonrasında eve belli bir süre kimsenin girmemesi konusunda gereken uyarı yapılır. Açıktaki gıdaların tüketilmemesi ve evcil hayvanlara dahi verilmemesi ifade edilir.

 

Pire İlaçlama İşlemlerinde Dikkat Edilecek Noktalar

Evlerde pire bulunduğuna dair şüpheler varsa bu durum fazla gecikme olmadan profesyonel ilaçlama ekiplerine bildirilir. Çünkü pireler yaşadıkları alanlarda çoğalma eğilimine sahiptirler ve bir anda sayıları binleri bulabilir. Bu nedenle de böcek ilaçlama işlemleri tam zamanında ve doğru biçimde uygulanmalı, aktif olmayan pire yumurtalarının dahi inaktif hale gelmesi sağlanmalıdır. Bazı durumlarda yumurtalardan yavruların çıktığı dönem beklenerek ilaçlama işlemleri ikinci defa da yapılabilmektedir. Bu şekilde ortamda hiçbir pirenin kalmaması da garanti altına alınır.

Öte yandan ilaçlama öncesinde açıkta bir gıda bırakmamak gerekirken, hayvan yemleri dahil canlıların ağzına temas edeceği hiçbir eşyanın ya da tüketilen hiçbir gıdanın ortalıkta bırakılmamasına özen gösterilir. Bu şekilde muhtemel tehlikeler de bertaraf edilir. Çünkü pire ilaçları çok güçlüdür ve ekipler dahil kişisel koruyucu donanımları, maskeleri ve özel kıyafetleri ile bu ilaçlamaları yaparlar. O nedenle ilacı tatmak, solumak ya da benzer temaslarda bulunmak kalıcı veya geçici zararlar verebilir.

 

Pire İlaçlama Uygulamalarının Önemi

Toplum sağlığı açısından son derece önemli olan bu haşere ilaçlama işlemleri, özellikle de günümüzde sıkça tercih edilir. Çünkü farklı ve tehlikeli hastalıkların ortaya çıkmaması, her daim daha huzurlu ortamların oluşturulması gibi sebepler ile ilaçlama uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Pire saç gibi saklanabilecekleri yerlerde oldukça hızlı üreyebilen canlılardır. Önlem alınmadığı taktirde hızla çoğalıp daha fazla zarar verebilir. Özellikle hastalık riski olan bölgelerden vücuda giren pireler daha fazla risk taşır ve geri dönüşü mümkün olmayan sorunlara yol açabilirler.

 

Pire Yaşam Döngüsü Nasıl Gerçekleşir?


Yetişkin pireler yeteri kadar beslendikten sonra ortama yumurta bırakırlar. Gerisini resmimizi inleyerek hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

pire yaşam döngüsü
pire yaşam döngüsü

Başa dön tuşu